Gazze'de savaşın enkazından çıkan sanat

Gazze'de savaşın enkazından çıkan sanat
Filistinli mülteci, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından bölgede kalan füze, roket parçalarından yeni objeler yapıyor- Sanatçı ez-Zümer, üzerine özgürlük ve barış mesajları yazdığı objelerle savaşın küllerinden hayatın yeniden yeşere

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının ardından bölgede kalan füze, roket parçaları ve kurşun kovanlarından çeşitli objeler yapan Filistinli mülteci, yaşam mücadelesinin ve savaşın küllerinden hayatın yeniden yeşereceği mesajını veriyor.

Gazze'de yer alan et-Tille'l Hadra bölgesindeki el-Beric Mülteci Kampı'nda yaşayan Filistinli Muhammed ez-Zümer (32), 2'nci İntifadada İsrail'in bölgeye yönelik karadan ve havadan saldırıları sırasında attığı roket ve füzelerin kalıntıları ile farklı çaplardaki boş kurşun kovanlarını toplayarak, çeşitli objeler yapıyor.

Kampta temizlik işçisi olarak çalışan Zümer, bölgede bulduğu savaş kalıntılarını topladığını, bu işi hobi olarak yaptığını ifade ederek, "Çeşitli şekiller verdiğim bu objelerin üzerinde özgürlük, barışın yanı sıra Filistinlilerin vatan sevgisini ve bu konuda verdikleri mücadeleyi ifade eden ibareler, beyitler yer alıyor. Ayrıca boş mermi kovanlarının üzerine İsrail saldırılarında hayatını kaybeden çocukların isimlerini de yazıyorum" diye konuştu.

- Yaptığı objeye "Hayat Senfonisi" adını verdi

Zümer, mermi kovanları ve el bombalarını kullanarak yaptığı ve "Hayat Senfonisi" adını verdiği objeyi göstererek, "Bunlar barışın notaları. Bu notalar, ölümü temsil eden metaryelleri kullanılabilir hale getirerek tüm dünyaya özellikle de İsrail'e 'Filistin halkının her şeye rağmen yaşama olan bağlılığını' ifade etmek ve barış mesajı vermek istiyorum" şeklinde konuştu.

Yaptığı metal objeleri 40 bin metrekarelik alanda yaklaşık 31 bin mültecinin yaşadığı kampta yaptığı küçük bir alanda sergileyen Zümer, "Biz evimizden kovulduk, öldürüldük, şimdi de kuşatma altındayız. 1948'den bu yana zulüm altında yaşıyan bir halkız" ifadelerini kullandı.

- "İsrailli çocuklar füzelerin üzerine isimlerini yazıyor"

Zümer, sanatın insanın kendisini ifade etmede kullanılan en etkin yollardan biri olduğuna inandığını belirterek, savaş kalıntılarına sanatsal dokunuşlarla yeniden hayata döndürme fikrinin nasıl oluştuğunu ise şöyle ifade etti:

"İsrail'in 2008-2009'daki Gazze'ye yönelik saldırılarında kullandığı füzelerin üzerine teşvik için İsrailli çocuklara isimlerini yazdırdığına şahit oldum. Aklıma insanların hayatına mal olan roket ve füzelerden yeniden hayatın yeşerebileceğini ifade eden objeler yapma fikri geldi. Böylece savaş ve ölüm mesajı veren metaryalleri yaşam mesajı veren objelere çevirmek istedim" dedi.

Beric Mülteci kampı, İsrail'in 1948'de Filistinlileri topraklarından çıkarmasının ardından evlerini terketmek zorunda kalan 13 bin Filistinlinin iskanı için Gazze'de kurulmuştu. İsrail ve Filistin arasında 2000 ila 2005 arasında devam eden, 2'nci İntifada sırasında İsrail ordusunun, diğer kamplar gibi Beric Mülteci Kampı'na da düzenlediği yoğun saldırılar neticesinde yüzlerce kişi ölmüş ve yaralanmıştı.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Seyhan Sevinç

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com