Gazzeli Yetim Çocuklar Tavşanlı'da

Gazzeli Yetim Çocuklar Tavşanlı'da
İsrail'in geçen yılın son günlerinde başlattığı yaklaşık bir ay süren saldırılarda anne ve babaları yaşamını yitiren bir grup Filistinli çocuk, Gazze'nin kardeş şehri Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine geldi.

 İsrail'in geçen yılın son günlerinde başlattığı yaklaşık bir ay süren saldırılarda anne ve babaları yaşamını yitiren bir grup Filistinli çocuk, Gazze'nin kardeş şehri Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine geldi. 

Gazze'de yetimhanede barınan 10'ar kız ve erkek çocuğunun yanı sıra 2'şer doktor ve öğretmen, özel izin alınıp Filistin ile Mısır arasında bulunan ve yaklaşık 4 yıldır kapalı tutulan Refah Sınır Kapısı'ndan geçiş yaparak, Mısır'dan hava yoluyla İstanbul'a ulaştılar.     
Atatürk Havalimanı'nda Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler'in de bulunduğu heyet tarafından karşılanan 10-15 yaşları arasındaki çocuklar, araçlarla Tavşanlı'ya getirildi.     
Çocuklar, Cumhuriyet Meydanı'nda kalabalık vatandaş topluluğu tarafından karşılandı. Karşılama sırasında duygusal anlar yaşandı.     
Belediye Başkanı Güler, burada yaptığı konuşmada, bundan birkaç ay önce İsrail'in Filistin'deki saldırılarına tepki amacıyla Tavşanlı Belediye Meclisi'nin, Gazze'yi ''kardeş şehir'' ilan ettiğini anımsattı.      Çocukların Refah Sınır Kapısı'ndan geçişi için izin almalarının uzun süren yazışmalardan sonra mümkün olabildiğini anlatan Güler, şöyle dedi:     
''Müslüman ülkelerin beraberlik içinde olması ve hep birlikte zulmün önünde durmaları gerektiğini düşünüyoruz. Tavşanlı Belediyesi olarak biz yaptık, bunun arkasının gelmesini bekliyoruz.
Kapalı olan Refah Sınır Kapısı, ısrarlı girişimlerle açıldı. Bu şekilde birlik ve ülkeler arası destekle dileriz, Filistin'de yaşanan zulüm sona erer, Filistin halkı bundan sonra sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam eder.
Bu konuda biz Filistinlilerle kendi çapımızda diyaloglarımızı sürdüreceğiz.
Yardımlarımızı da halkımız adına vermeye devam edeceğiz.''     
Gazzeli çocukların bulunduğu heyette yer alan Nidal Afifi de Güler ve Tavşanlı halkına ilgilerinden dolayı teşekkür etti.     
Kendilerinin davet edilip, ağırlanmalarını çok mutluluk verici olarak nitelendiren Afifi, ''Bize sahip çıkmanız, kardeş şehir ilan etmenizden çok onurlandık. Türk insanının sıcaklığı ortada, Belediye Başkanına sonsuz teşekkürler'' diye konuştu.     
18 Eylüle kadar Türkiye'de kalacak Filistinli çocuklar, bir hafta Tavşanlı'da ağırlandıktan sonra Kütahya, Konya, Ankara, İstanbul'da konuk edilecekler. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com