GDO açıklamasında numara skandalı!

GDO açıklamasında numara skandalı!
İTÜ'nün "Pirinçler, GDO'lu" tespitinin ardından gelen Rektörlüğün "Rapor, hatalı" açıklamasında, örtbas için hazırlanmış çelişkili ifadeler yer aldığı belirtildi.

İTÜ önce “bunlar GDO’lu” sonra “hayır yok” dedi. Ama şimdi de numunelerin numaraları tutmuyor.
 
Mersin Limanı’nda ele geçirilen pirinçler ile ilgili Tarım Bakanı Mehdi Eker’in GDO analizinin hatalı olduğu söylemesinin ardından İTÜ Rektörlüğü daha önce hazırlanan raporların teknik olarak geçersiz olduğunu açıkladı. Ancak çelişkilerle dolu acelece hazırlanmış Rektörlük açıklamasında test edilen ürünlerin numune numaraları bile yanlış.
 
Ayrıca Rektörlük üç numune ile ilgili açıklamada bulunurken, diğer test edilen sekiz numuneye ilişkin bir açıklama yapmadı. Uzmanlar, Rektörlüğün, hükümetten gelen baskı sebebiyle GDO’yu örtbas etmek istediğini söyledi. Greenpeace ise Bakanlık önünde yaptığı eylemle Mehdi Eker’i GDO’lu pilav yemeye davet etti.
 
TEKNİK OLARAK GEÇERSİZMİŞ
 

Mersin’de ele geçirilen GDO’lu tonlarca pirinçlerle ilgili İTÜ Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nce (MOBGAM) yapılan incelemelerde, numunelerinde LLRice601 ve Bt3 GDO ırklarının birlikte var olduğu tesbit edilmişti. Önceki gün açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, üniversitenin yaptığı testlerde hata olduğunu söyleyerek üniversiteden gerekli açıklamayı yapmasını beklediklerini söyledi. İTÜ Rektörlüğü, Bakan Mehdi Eker’in açıklamasının ardında “süreçteki usul ve deneysel kurgu hataları” nedeniyle raporların teknik olarak geçersiz olduğunu ilan etti. Eker bunun üzerine “Bir ihbar üzerine yapılan soruşturmada teyit edilmeden veya ehliyeti olmayan kuruluşların elinden çıkan bir raporun üzerine abanıp mal bulmuş mağribi gibi yapılması yanlış” dedi. Bakan, üniversitede raporu hazırlayan bölüm sorumlusu hakkında soruşturma açıldığını da sözlerine ekledi.
 
Greenpeace eylemcileri ise dün, üzerinde ‘GDO’lu pilav’ yazan iki adet pilav arabasıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önüne giderek Eker’i öğle yemeğine davet etmek istedi ancak güvenlik görevlilerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.
 
GDO ÖRTBAS EDİLİYOR
 
Grup adına açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç “İTÜ Rektörlüğü’nün açıklaması, skandalın nasıl örtbas edilmeye çalışıldığının somut bir göstergesi. Ancak bunu da apar topar ve acemice yapıyorlar. Rektörlük yaptığı açıklamayla, esasında analiz sonuçlarının doğru olduğunu kabul ediyor ancak adeta kendi bünyesindeki MOBGAM’ı ‘sen neden pirincin kimlik testini yapıp bizi zor duruma soktun’ diyerek karalamaya çalışıyor” dedi. İTÜ Rektörlüğü’nün de, pirinç skandalına dâhil olduğu söyleyen Dinç “Sanki pirince bir başka üründen GDO bulaşması gıdamızı GDO’lu yapmazmış gibi Eker sürekli, pirinçlere GDO’nun soyadan bulaştığını iddia ediyor” şeklinde konuştu. Fikir Sahibi Damaklar Derneği Kurucusu Defne Koryürek ise konuyla ilgili şunları söyledi: “İki Bakan kendi arasında, bir Başbakan kendi bakanlarıyla, akademiler laboratuarlarla uzlaşamazken, bir pirinçte GDO var mı yok mu tayin konusunda bile uzlaşılamazken gıda güvenliğinden bahsetmek mümkün değil.”
 
REKTÖRLÜĞÜN ÇELİŞKİLERİ
 
İTÜ Rektörlüğü açıklamasında 3 tane pirinç numunesinden bahsediyor. Oysa MOBGAM 3 değil toplam 11 numuneyi test etti. Rektörlüğün dünkü açıklamasında yer alan numune numaraları, MOBGAM’ın test ettiği numunelerin hiçbirinin numarasına uymuyor.
 
Rektörlüğün verdiği numune numaraları: MRS00022996, MRS00032270, MRS00032375.
 
MOBGAM’ın Test ettiği numunelerin gümrük mühür numaraları ise şöyle: MRS00034944, MRS00083214, MRS00083330, MRS00083332, MRS00000908, MRS00000913, MRS00000924 , MRS00000925, MRS00000932, MRS00000939 MRS00000967. (CTK)
 
Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com