GE, TÜRKİYE'DE ÜÇ YILDA 900 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK

GE, TÜRKİYE'DE ÜÇ YILDA 900 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK
GE, TÜRKİYE'DE ÜÇ YILDA 900 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK

Amerikan şirketi General Electric (GE), Türkiye'ye önümüzdeki üç yılda 900 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını, söz konusu yatırımların havacılık, enerji, sağlık, ulaşım ve altyapı geliştirme alanlarında gerçekleştirileceğini bildirdi. İSTANBUL (ANKA) - Amerikan şirketi General Electric (GE), Türkiye'ye önümüzdeki üç yılda 900 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını, söz konusu yatırımların havacılık, enerji, sağlık, ulaşım ve altyapı geliştirme alanlarında gerçekleştirileceğini bildirdi.
GE'den yapılan yazılı açıklamaya göre şirket, Türkiye'nin 2023 vizyonuna paralel olarak bugün açıkladığı ve önümüzdeki üç yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan 900 milyon dolar yatırımı ile Türkiye'ye olan taahhüdünün altını çizdi. Türkiye'de ilk olarak 1948 yılında varlık gösteren GE'nin o günden bu yana devam eden uzun dönemli ilişkisinin de önemini vurgulayan yatırımlar, havacılık, enerji, sağlık, ulaşım ve altyapı geliştirme alanlarında gerçekleştirilecek. Sözkonusu yatırımlar, GE'nin ülkedeki ortaklıklarını güçlendirirken bölgeye özel inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamasına da olanak tanıyacak. Planlanan yatırımların odak noktasında, pazara özgü ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere yerel inovasyon çalışmaları desteklenecek.

-KOÇ GRUBU İLE 1984'DE İLK AMPUL FABRİKASI KURULDU-

1948 yılında Koç Grubu'yla birlikte ampul fabrikasının kurulduğu ilk yatırımın ardından GE'nin ülkedeki varlığı, günümüzde havacılık, enerji, aydınlatma, sağlık, ulaşım ve Ar-Ge ortaklıkları ve işbirliklerini de içeriyor. Türk ortaklarıyla birlikte çalışan GE, Türkiye'nin bölgedeki "kabiliyet merkezi" konumunu pekiştirerek, ortaklıkları Orta Doğu, Avrupa, Rusya ve Orta Asya'ya doğru genişletmeyi planlıyor.

-"TÜRKİYE'DE ENERJİ İHTİYACININ YÜZDE 25'İNİ KARŞILIYORUZ"-

GE Başkan Yardımcısı John Rice, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güçlü girişimci toplum yapısı, yetenekli ve genç insan sermayesi ve yeniliğe açık zihin yapısıyla bölgede en çok gelecek vadeden pazarlardan biri olduğunu söyledi. GE'nin de Türkiye'deki ilk yabancı sanayi yatırımcılarından biri olduğunu belirten Rice, şunları söyledi:
"Türkiye'nin kalkınma hedefleri, GE'nin uzmanlığıyla tam olarak örtüşüyor. Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmak üzere 2023 Vizyonu'na ulaşması için bir dizi yatırım yapmasında, özellikle mevcut altyapı gelişimini destekleme konusunda güçlü büyüme fırsatları görüyoruz. GE, 6 tesis ve 600'den fazla çalışanı ile bugün Türkiye'nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 25'ini karşılamaktadır. Ülkedeki uçakların yüzde 60'ının GE motorlarına sahip olduğu Türkiye'de her gün çeşitli hastanelerde yaklaşık 20 bin GE sağlık teknolojisi ürün, sistem ve çözümleri kullanılmaktadır. GE'nin yeni yatırımları şirketin öncelikli büyüme alanlarındaki ortaklıklarını güçlendirecek, aynı zamanda Türk halkı için yeni imkanlar yaratacak." (ANKA)
(HMD/ZHR) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com