Gebe kurbanlıklar ultrasonla tespit edilecek

Gebe kurbanlıklar ultrasonla tespit edilecek
Kurban Bayramı'nda gebe hayvanların kesilmesini önlemek için kurbanlıklara ultrason cihazıyla gebelik testi yaptırılması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Kurban Bayramı'nda gebe hayvanların kesilmesini önlemek için kurbanlıklara ultrason cihazıyla gebelik testi yaptırılması konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Bu yıl Kurban Bayramı'nın hayvanların gebelik dönemine denk geldiğini bildirilen uzmanlar, gebelik testi yaptırmadan kesilen dişi hayvanların hem ülke ekonomisine zarar verebileceğini hem de dini açıdan etik olmadığını dile getirdiler.
Kütahya'nın Altıntaş İlçesi Veteriner Hekimlerinden Abdurrahman Toptimur, yaptığı açıklamada, pazarlarda kurbanlık seçerken öncelikle hayvanların kulak küpesine bakılması gerektiğini belirterek, hayvanın veteriner sağlık raporunun da bulunması gerektiğini söyledi. Kulak küpesi olmayan hayvanların kaçak olabileceğini, dolayısıyla hastalıklı olabileceğini belirten Toptimur, sağlık raporu olmayan ve küpesiz hayvanlardan uzak durulmasını önerdi. Kurban bayramlarında çok yoğun bir şekilde hayvan kesildiğini anımsatan Toptimur, ''2 milyonun üzerinde hayvan kesiliyor. Tabii büyük bir sektör oluşuyor burada. Hayvanları seçerken özellikle dişi hayvanlardan uzak durmamız gerekiyor. Kurban için erkek hayvanların kesilmesini önermek lazım'' diye konuştu.
''Çok sayıda gebe hayvan kesiliyor''-
Türkiye'de hayvan sıkıntısı yaşandığını anlatan Veterin Abdurrahman Toptimur, şunları kaydetti: ''Hayvan sayımız zaten yetersiz. Hayvan sıkıntısı yaşıyoruz. Yurt dışından da hayvan ithalatı yapıyoruz. Bütün bunların önüne geçmenin temel önlemlerden birisi dişi hayvanların kesilmesini önlemektir. Bundan daha önemlisi gebe hayvanların kesilmesini önlemek lazım ve pazarlarda çok sayıda gebe hayvan kesiliyor. Zaten yasal olarak gebeliğin ilk altı ayını geçirmişse kesilmesi yasak. Ama maalesef kurban bayramlarında çok sayıda gebe, dişi hayvan kesiliyor. Bunun ülke ekonomisine hem zararı var hem de hayvan refahı açısından gebe hayvanların kesilmesi doğru değil. Ama kesin olarak ülke ekonomisine büyük bir zararı var.''
''Gebe hayvanlardan uzak durmak ülke için bir zorunluluktur'' diyen Toptimur, gebe hayvanların satılmasının da yasaklanması gerektiğini belirterek, bunun için ya yaptırım gücü olan cezai işlem uygulanması ya da pazarlarda veteriner hekim bulundurularak, gebe hayvanların pazara girişinin engellenmesi gerektiğini vurguladı.
Veterin Abdurrahman Toptimur, ''Biz Altıntaşlı veterinerler olarak gebe hayvanların ultrasonunu yapıyoruz. Bize getirebilirler. Gebe hayvanların kesilmesinin hayvan refahı açısından da dini açıdan da uygun olmadığını düşünüyorum. Gebe hayvanların ultrasonuna bakılmasının zorunla hale getirilmesi lazım'' dedi. Toptimur, ultrasonun cihazının Kütahya'da olmadığını belirterek çevre il ve ilçelere hizmet verdiklerini belirti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com