Gebze Adliyesi'nde skandal

Gebze Adliyesi'nde skandal
2010 yılında Gebze Adliyesi’nde kurulmasına karar verilen bir mahkeme, yer yokluğu nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi.

Adliyede yaşanan yer sıkıntısına rağmen, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı’nın resim işleriyle uğraşan oğlu Baturay Bağcı’ya, adliyenin 7. katında oda tahsis edildi. Adliye veznedarı Osman Demiralp’in öğretmenliğinde kendisine tahsis edilen odada yağlı boya tablo çizen Baturay Bağcı, kısa sürede adliye içerisinde çok sayıda tablo ortaya çıkardı.

PARAYLA SATIN ALDILAR

Baturay Bağcı tarafından çizilen tablolar, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) açılan sergide satışa çıktı. 18 gün boyunca GOSB’da teşhir edilen tablolar, bu süre içinde değişik fiyatlarla alıcı buldu. Son olarak Başsavcı İbrahim Bağcı hakkında açılan ve başmüfettiş tarafından yürütülen soruşturmada, tablolarla ilgili bazı hakim ve savcılar, bazı adliye çalışanları ve adliye dışından da bazı kişilerin ifadeleri alındı.

HSYK EL KOYDU, NEDEN ÜÇ FARKLI iNCELEME!

Çayırova gazetesinde yer alan habere göre, Konuyla ilgili ilk inceleme Gebze Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından yapıldı. İnceleme sırasında ifadesine başvurulan bazı kişilerce Komisyon başkanlığınca yapılan incelemede bir takım yanlışlıklar üzerine evrakın Adalet Bakanlığınca geri çevrildiği iddia ediliyor. Ancak ne hikmetse Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı konuyu inceledi. Son olarak da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) görevlendirdiği başmüfettiş, incelemeyi tamamlayarak, soruşturmayla ilgili son noktayı koydu.

YARGI ETİĞİNE NE KADAR UYGUN?

Her gün yüzlerce davanın görüldüğü, yer sıkıntısı nedeniyle fazladan bir mahkemenin dahi kurulamadığı Gebze Adliyesi’nde yaşanan bu olayı, yargı etiği açısından Adalet Bakanlığı, HSYK ve kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Mesleğinin nüfuzunu kullanarak, menfaat temin edilip edilmediği noktasındaki takdiri de kamuoyuna sunuyoruz.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com