Gece yarısı kazma küreklerle tarihi sokağı tahrip ettiler

Gece yarısı kazma küreklerle tarihi sokağı tahrip ettiler
Afyonkarahisar’da kaldırım taşlarının yenilenmesini isteyen mahalle halkı, tarihi SİT alanı olan sokaktaki kaldırım ve parke taşlarını gece saatlerinde kazma ve küreklerle söktü.

Afyonkarahisar Belediyesi, çoğunluğu tarihi SİT alanı olan Bademli Mahallesi'nde kasım ayı başlarında yol yapım ve yenileme çalışması başlattı. Çalışmalar kapsamında mahallenin birçok sokak ve caddesindeki kaldırım ve parke taşları yenilendi. Oturdukları sokağın tarihi SİT alanı olduğunu bilmedikleri için parke taşları ve kaldırımlarının yenilenmesini isteyen Kenanoğlu Dar Sokak sakinleri, ret yanıtı alınca gece yarısı ellerine aldıkları kazma küreklerle tarihi sokağın parke ve kaldırım taşlarını söktü.

“SİT ALANINA DOKUNULAMAYACAĞINI ANLAMAYANLAR, GİDİP SOKAĞI SÖKÜYORLAR”
Sokağın ne olacağı belirsizliğini korurken, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, büyük bir ihtimalle sökülen parke ve kaldırım taşlarının yerine tekrardan konulacağını söyledi. Konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Çoban, şunları söyledi:
“Mahallelimizin böyle bir davranışta bulunması hukuken doğru değil. Malumunuz burası küçük bir sokak ve o mahallelerde yapılmadık bir tane sokak bırakmadık. İlk defa biz el attık. Ben 4.5 yıldır bas bas bağırıp, 'SİT alanındaki doğal taşların sökülmesine Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu izin vermiyor’ diyorum. Uğraştık, didindik ama izin alamadık. Şu an oraya yeni bir proje daha sunduk. Doğal taşların uygulanacağı bir proje. İnşallah izin almamız ihtimal dahilinde ancak bizim tüm mahallelerdeki astar ve beton parke taşı çalışmalarımızı gören SİT alanı sakinleri aynı çalışmayı kendi mahallelerinde de istiyor. Biz bunu yapamayacağımızı söylediğimizde bir kısmı anlıyor, bir kısmı da anlamıyor. İşte anlamayanlar da gitmişler 10 gün önce sökmüşler o taşları. ‘Biz sökersek belediye burayı diğer mahalleler gibi normal beton parke yapar’ diye düşünmüşler. Efendim biz yapamayız böyle bir şey. Yaparsak bütün fen işleri ekipleri ile birlikte kendimizi Ağır Ceza Mahkemesi'nde buluruz” diye konuştu.

“MUHTARIN SÖZÜ İLE TAŞLARI SÖKTÜK”
Yaklaşık 15 evin bulunduğu sokakta oturan Ahmet Özmen ise, sokağın sökülerek yeniden yapılacağını muhtarın söylediğini iddia ederek, kendilerinin de onun sözü ile sokağın parke ve kaldırım taşlarını söktüklerini söyledi. Özmen, "Bize buranın SİT alanı olduğuna dair bir açıklama yapılmadı. Daha sonra belediye görevlilerinden öğrendik, yoksa taşları kaldırmazdık. Bu sokakta 15 ev var. Biz buraları kazma kürekle söktük. Sökülen taşlar yerine konulacak, deniliyor. Şimdi buranın pisliğinin kalkmasını istiyoruz, yeter ki burası düzelsin” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com