“Geçici körlük işkence yöntemi”

“Geçici körlük işkence yöntemi”
CHP'li Tanrıkulu, polisin eylemlere müdahalede kullanacağı yeni yöntemini TBMM gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu toplumsal olaylara, özellikle de gece eylemlerine müdahale eden polislere geçici körlük yarattığı öne sürülen Fenix TK 15 fenerinin bir "işkence yöntemi" olduğunu savunarak konuyu TBMM gündemine taşıdı.
 
Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde insanlarda geçici körlük yarattığı belirtilen fenerin trafik polisleri tarafından kullanılacağı iddialarının doğru olup olmadığını soran Tanrıkulu, “Toplumsal olaylara müdahale adı altında kolluk kuvvetlerince daha ne gibi işkence yöntemleri kullanılmasını ve kolluk kuvvetlerine bu alanda daha ne kadar yetki vermeyi planlıyorsunuz?” diye sordu.
 
Tanrıkulu şu soruları yöneltti:
 
“-Basına yansıyan ve geçici körlük yarattığı bilinen fenerlerin alımı yönünde çalışmalar yapıldığı iddiaları doğru mudur? Böyle bir çalışma var ise alınacak fenerlerin maliyeti ve sayısı ne olacaktır?
 
-Dünya genelinde anılan fenerleri insanlar üzerinde kullanan ve özellikle polisler eliyle kullanan başka devletler var mıdır ve bu fenerlerin insanlar üzerinde yarattığı sonuçlar nelerdir?
 
-Eğer anılan iddialar doğru ise bugüne kadar biber gazı ve orantısız güç kullanımı nedeniyle yaşanan bütün insan hakkı ihlallerine rağmen, bir de demokratik haklarını kullanan insanların geçici körlüğüne yol açacak bir müdahale yöntemini hukuken ve vicdanen doğru buluyor musunuz?
 
-Çevik kuvvet polisleri sonrasında trafik polislerine de bu fenerlerin temin edileceği iddiaları doğru mudur? Doğru ise trafik polislerinin şöförlere geçici körlük yaratacak şekilde müdahale etmesi kamu düzenine nasıl bir fayda sağlayacaktır?” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com