Geçimini sepetten sağlıyor

Geçimini sepetten sağlıyor
Kütahya Simav’a bağlı Ahmetli köyünde yaşayan 77 yaşındaki Hasan Yıldırgan 60 yıldır sepet örüyor.

Kütahya Simav’a bağlı Ahmetli köyünde yaşayan 77 yaşındaki Hasan Yıldırgan 60 yıldır sepet örüyor. Askere gitmeden önce 17 yaşında iken başladığı sepet örme sanatını ilerlemiş yaşına rağmen sürdürdüğünü ifade eden 3 çocuk babası Yıldırgan, “geçimimiz sepetten” dedi.
Fındık ağaçlarının ince dallarından ördüğü sepetleri büyüklüğüne göre Simav Halk pazarında tanesi 10 lira ile 60 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunduğunu dile getiren Yıldırgan, “İlçede benden başka sepet ustası kalmadı. En çok buna üzülüyorum. Benden sonra sepetçilikte ölecek” dedi.
Pazar alışverişlerinde vatandaşları naylon poşet yerine sepet kullanmaya davet eden Yıldırgan, “Vatandaş ucuz olduğu için Pazar alışverişlerinde sepet yerine poşeti tercih ediyor. Böyle davranmakla doğayı kendi elleriyle yok ettiğinin farkına bile varmıyor” dedi.
Vatandaşların önceleri pazar alışverişlerinde sepet kullandığına vurgu yapan Yıldırgan, “Sepete ilgi giderek azalıyor. Biz de azalan bu ilgi yüzünden üretimimizi pazar eşyalarını taşımaya yönelik olarak değil de daha ziyade turistik bölgelerde rağbet gören minyatür sepetlere yönelttik. Alışkanlık olduğu için arada sırada Pazar alışverişlerinde kullanılmak üzere ördüğüm sepetleri Simav’a halk pazarına getirip satışa sunuyorum. Simav’da eski alışkanlıklarından vaz geçmeyen bazı yaşlılar sepet soruyor. Onlara yok dememek için haftanın Çarşamba günleri kurulan halk pazarına gelip ördüğüm sepetleri büyüklüğüne göre tanesini 10 ile 60 lira arasında değişen fiyatlardan satışa sunuyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com