"Gediz havzasını kirlilikten kurtaracağız"

"Gediz havzasını kirlilikten kurtaracağız"
Çevreyi kirleten sanayi tesislerinin üzerine gittiklerini ve ağır cezalar uyguladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Veysel Eroğlu, "Bazı sanayi tesislerimiz atık sularını çevreye bırakıyor.

Çevreyi kirleten sanayi tesislerinin üzerine gittiklerini ve ağır cezalar uyguladıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Veysel Eroğlu, 'Bazı sanayi tesislerimiz atık sularını çevreye bırakıyor.
Arıtma tesisi olmayanlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Büyük cezalar veriyoruz. Gediz havzası'nda da asla buna müsaade etmeyeceğiz. Bu konudaki haksız rekabeti de önleyeceğiz. Arıtma tesisi olmayan tesislere süre verdik: Gediz havzasındaki kirliliği önlemek için büyük bir program başlattık. Gediz'i kurtarmak
için tüm birimlerimizi seferber ediyoruz. 31 Aralık 2012 saat 16.59'a kadar tüm işlemleri tamamlamış olacağız. Havzadaki tüm yerleşim yerlerinde arıtma tesisleri, dere ıslah çalışmaları tamamlanacak' dedi.
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Simav'daki depremzedeler için inşa edilecek konutların yıl sonuna kadar bitirileceği müjdesini verdi. Yeni konutlar için yer tespiti yapıldığını da bildiren Bakan Eroğlu, Kütahya'daki siyanür olayı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.
Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, akşam saatlerinde Uşak Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. Bakan Eroğlu, ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayarak Simav'daki deprem, siyanür olayı ve Gediz Havzası'nın kirlilikten kurtarılması konularında değerlendirmeler yaptı. Kütahya'daki gümüş madeninde meydana gelen sızıntının ara setlerden birinde yaşandığını ve dışarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyen Eroğlu, 'Dışarıya bir gram dahi atık sızmış değil. Deprem nedeniyle de
Allah'a şükür hiçbir sorun yaşanmadı' dedi.
Gümüş madeninin faaliyetlerini her türlü ihtimale karşı durdurduklarını ve tesisi 24 saat takip ettiklerini söyleyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 'Tüm tedbirler alındı. İleride bir sorun olmasın diye ek tedbirler de aldık. Bir gram dahi atık sızmayacak şekilde önlemleri aldık. Zaten tesisi sürekli izleyen bir heyet var. Bunlar Çevre Yönetimi Birimi, DSİ Genel Müdürlüğü'nden, DSİ Bölge Müdürlüğü'nden, Sağlık Müdürlüğü'nden Afet ve Acil Birimleri ile birçok Özel İdare'den oluşan birimler kurduk.
Birinci ekipler takip ekibi olup tesisi 24 saat takip ediyor. Bir de üst yönetim kurduk. Bir Vali Yardımcısı'nın başkanlığındaki bu ekip ise sürekli denetim yapıyor. Deprem nedeniyle de herhangi bir sorun olmadı. Bir gram dahi atık sızmış değil. Yani bir tehlike söz konusu değil. Ama maalesef bu konu kamuoyuna çok yanlış anlatıldı. Bir sette yırtılma oldu. Dışarıyla hiçbir ilgisi yok. Buna rağmen tüm tedbirler alındı. Birileri çıktı dedi ki yağmur yağdığında bu setler yıkılacak. Hiç alakası yok. Bir yılın yağmuru bile yağsa bir sorun olmaz, bir gram dahi atık sızmaz. Allah'a şükür hiçbir tehlike ve sızıntı olmadı. Tekrar söylüyorum bunu medya çok yanlış işledi. Bir polemik konusu haline getirdiler. Felaket senaryoları yazıldı, çizildi. Ama biz hükümet olarak gerekli tedbirleri aldık ve işletmenin faaliyetlerini her türlü ihtimale karşı durdurduk' dedi.

SİMAV'DA YENİ KONUTLAR İNŞA EDİLECEK
Simav'daki depremin hemen ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu ve vatandaşlar için gerekli hizmetlerin hızlı bir şekilde başlatıldığını da anlatan Bakan Eroğlu, 'Deprem gecesi Simav'a gittim. Sabah ilk çorbayı vatandaşlarımıza ben dağıtmaya başladım. Deprem nedeniyle Allah'a şükür büyük bir yıkım olmadı. Genç bir vatandaşımız deprem anında dışarı kaçmak isterken başına kiriş düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Bir vatandaşımız da kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Başbakanımızın talimatıyla hızlı bir şekilde gece Simav'a vardım. Çalışmaları yerinde inceleyip vatandaşlarımızı teskin etmeye çalıştım. Allah bir daha milletimize böyle felaketler vermesin. Deprem nedeniyle yeni konutlar inşa edilecek. Yıldırım hızıyla Başbakanımız TOKİ'ye talimat verdi. Kış gelmeden oradaki vatandaşlarımız yeni evlerine yerleştirilecek. Yer tespiti dahi yapıldı. Konutların inşaatı hemen başlayacak.' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com