Gediz'de 1556 ceviz fidanı dikildi

Gediz'de 1556 ceviz fidanı dikildi
Kütahya’nın Gediz İlçesinde, orman köylüsünü kalkındırmak için bin 556 ceviz fidanı dikildi.

Gediz Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Göynük Köyünde dikilen ceviz fidanları için fidan dikim töreni düzenlendi.
56 dekarlık bir alanda kurulan Köy Ormanı’nda gerçekleştirilen fidan dikim törenine Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan M. Eryiğit, Gediz Kaymakamı Mehmet Yılmaz, Gediz Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen ve işletme şefleri, İlçe Emniyet Müdürü Haci Çağlar, daire müdürleri, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gediz Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve Göynük Köyü halkı katıldı.
Törende bir konuşma yapan Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan M. Eryiğit, orman köylerinde ceviz ve badem ağırlıklı gelir getirici türlerle ağaçlandırma yaptıklarını söyledi.
Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nün uygulama programı çerçevesinde Kütahya’da 80 köyde ağaçlandırma çalışması başlattıklarını belirten Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan M. Eryiğit, Gediz Orman İşletme Müdürlüğünce Göynük Köyünde hazırlanan 56 dekarlık bir alanda kurulan Köy Ormanı’na bin 556 ceviz fidanı dikileceğini ve 3 yıl bakımını yaptıktan sonra kura ile köylüye dağıtacaklarını bildirdi.
Orman Bölge Müdürü Kenan M. Eryiğit, şu şekilde konuştu:
“Bu fidanlar sizin olacak. Buradaki üretilen cevizdi, bademdi ne dikildiyse onlar köylünün olsun. Bizim bakanlığımız ve genel müdürlüğün prensibi, köyde yaşayanlara, köyle orman arasındaki tampon bölgede hem gelir getirici türle ağaçlandırma yaparak onların kalkınmalarına bir nebze fayda olsun, bir yeşil korulukları olsun kendilerine ait. Birde köylerin dibine kadar çam ormanı yapmayalım. Muhtemel yangınlara karşı köyle orman arasında bir tampon bölge oluşturalım.
İnşallah sizlerde bu işten memnun olacaksınız bizlerde memnun olacağız. İnsanımızın memnuniyeti esastır, burada yaşayan köylümüzün memnuniyeti esastır. Hayırlara vesile olsun diyorum. Sizler sahip çıkarsanız bu iş güzel olacak. İnşallah çocuklarımıza torunlarımıza güzel bir orman bırakırız.”

Gediz Kaymakamı Mehmet Yılmaz da, böyle bir projenin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan başta Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri olmak üzere tüm emeği geçen herkese teşekkür etti ve bu projeyi gören diğer köylerin de bu işe talip olacaklarını, sırada başka köylerinde geleceğini ifade etti.
Konuşmaların ardından Gediz Orman İşletme Müdürlüğü uzmanlarınca tüm köylülere ve yüksekokul öğrencilerine fidan dikim tarifi yapıldı.
Kütahya Orman Bölge Müdürü Kenan M. Eryiğit, Gediz Kaymakamı Mehmet Yılmaz, Gediz Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen, İlçe Emniyet Müdürü Haci Çağlar ve yüksekokul öğrencileri birlikte ceviz fidanı diktiler.
Proje uygulaması planlanan Dereköy, Polatköy, Saruhanlar ve Sazak köylerinde köy ormanı hazırlık çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.
Fidan dikiminin ardından tüm misafirlere Göynük Köyü kadınları tarafından yapılan gözleme ve ayran ikram edildi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com