Gediz'de meyve üreticilerine budama eğitimi

Gediz'de meyve üreticilerine budama eğitimi
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere meyve budama eğitimi veriliyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere meyve budama eğitimi veriliyor.
Gediz'in Üzümlü ve Yeşilçay Beldeleri ile Köpenez Köyündeki meyve yetiştiricilerine verilen budama eğitimi İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Canan Karacaoğlu, Ali Osman Gültekin, Cuma Çepik, Çayhan Şentürk, Mustafa İlbay, Mesut Çetin, Turgut Ahmet Vural tarafından gerçekleştirildi.
Gediz İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy, meyve üreticileri açısından çok önemli olan budamanın ağacı terbiye eden ve meyvecilikte üretimi artıran konulardan biri olduğunu söyledi.
İlk yıllarda uygulanan terbiye işlemleri ve ağacın ömrü boyunca yapılan budamanın verimi, meyve kalitesini ve ağacın sağlığını direkt etkilediğini belirten İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Cihan Ulusoy, bilinçli budamanın meyve ağacında uygun bir taç oluşumu ile güneş ışığının iç kısımlarına maksimum girişini sağlanacağından meyve gözü oluşumu ve kaliteli meyve rengi elde edileceğini ifade etti.
Müdür Ulusoy, "Budamayla meydana gelen taç içerisinde fazlalık yaratan dal olmayacağı için zirai mücadele ilaçları iç kısımlara tam nüfuz edecek, hastalık ve zararlılarla savaşta istenilen sonuçlar alınabilecek, hasat ve meyve seyreltmesi gibi kültürel işlemler daha kolay yapılacaktır. Dikimin ilk yıllarında yapılan budama, ilerleyen yıllardaki meyve yükünü taşıyabilecek olan dalları oluşturmak ve ağaca iyi bir şekil vermek açısından da büyük önem taşır. Meyve ağaçlarının bakımını, meyvelerin derimini, zararlılarla savaş ve bunun gibi teknik işleri kolaylaştıran budama işlemi düzgün yapılmazsa verim alamazsınız ve kalite elde edemezsiniz. Aynı zamanda ağacın çabuk yaşlanmasına neden olursunuz. Budama ile hem ağacın çabuk yaşlanmasının önüne geçiyoruz hem de verimi sürekli ve sürdürebilir hale getiriyoruz. Her bitkinin ayrı ayrı budama şekli vardır. Elmanın budaması farklı, kirazın budaması farklı, cevizin budaması farklı, bağın budaması farklı. Dolayısıyla çiftçilerin budamayı öğrenmesi meyve kalitesini artıracak ve ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com