Gediz'de toprak kayması endişesi

Gediz'de toprak kayması endişesi
Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Yumrutaş köyünde geçen nisan ayı başında meydan gelen toprak kayması yüzünden hala panik yaşayan köy sakinleri, yerleşim yerinin başka bir yere taşınmasını istiyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Yumrutaş köyünde geçen nisan ayı başında meydan gelen toprak kayması yüzünden hala panik yaşayan köy sakinleri, yerleşim yerinin başka bir yere taşınmasını istiyor. 

Gediz ilçesine 6 kilometre mesafede bulunan Yumrutaş köyünün Kapalı Bağ bölgesinde 8 Nisan 2013 günü saat 09.00 civarı toprak kayması meydana gelmiş ve yaşanan afet köy sakinleri arasında paniğe yol açmıştı. Yumrutaş Köyü Muhtarı Halil Durmuş, hala devam eden toprak kaymaları yüzünden 99 kişinin yaşadığı 30 haneli köyde tüm vatandaşların çok korktuğunu ve huzursuz olduğunu söyledi. Köye çok yakın olan Kapalı Bağ bölgesinde kaymaların hala devam ettiğini, bu yüzden köyde büyük tedirginlik yaşadıklarını belirten Durmuş, köyün daha yaşanılabilir bir bölgeye taşınması için başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Başbakan Tayyip Erdoğan'a, Kütahya Milletvekili Soner Aksoy'a, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'ye, Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu'na ve Gediz Belediye Başkanı Mehmet Ali Saraoğlu'na birer mektup gönderdiğini bildirdi.
Yumrutaş Köyü Muhtarı Halil Durmuş, şöyle konuştu:

"Toprak kayması bizleri çok korkutuyor. Olayın yaşandığı Kapalı Bağ bölgesi köyümüzün 50 metre yakınında. Buradaki tüm ekili tarım arazileri ile sebze ve meyve bahçelerimiz bir anda kayarak yok oldu. Bu kadar yakınımızda yaşanan bu afetin köyümüzde olmayacağını kim garanti edebilir. Olaydan hemen sonra Gediz Kaymakamlığına başvurduk. Kaymakamımız Sayın İsmail Çorumluoğlu konuyu Kütahya Valiliği ve Kütahya İl Afet Müdürlüğüne bildirmiş. Bunun üzerine yetkililer gelip bölgede inceleme yaptılar ve köyde tehlike bulunmadığını söylüyorlar. Kaymanın mevsim itibariyle yağışlardan kaynaklandığını, yaz aylarına doğru kaymanın kesileceğini söylüyorlar. 60 yaşını aştım köyde çocukluğumdan beri ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum. Köyün içerisinde de bazı çatlaklıklar meydana gelmeye başladı. Tüm ülke yetkililerini buradan uyarıyorum !, burada yeni bir felaket yaşanmadan bizi buradan daha güvenli bir bölgeye taşısınlar. Köyümüzün de kayması an meselesi. Ya çok ciddi bir şekilde uzmanlarca araştırma yapılsın bizi bilimsel olarak ikna etsinler, yada köyümüzün bir an evvel başka yere taşınmasını istiyoruz."(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com