Gediz'de üçüncü etap TOKİ konutları için müracaatlar başlıyor

Gediz'de üçüncü etap TOKİ konutları için müracaatlar başlıyor
Gediz İlçesi'nde, Belediye ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile yapılması planlanan Üçüncü Etap konutlar için müracaatlar başlıyor.

Gediz İlçesi'nde, Belediye ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) işbirliği ile yapılması planlanan Üçüncü Etap konutlar için müracaatlar başlıyor.
Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Gediz Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde Umurbey Mahallesinde B1 tipi (2+1) yapılacak olan III. Etap konutlar için müracaatların 07 Mayıs 2012 - 01 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi.

Zemin artı 6 kat olmak üzere 10 bloktan oluşacak konutların 280 adet yapılacağını belirten Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, "Daha önce ilçemizde inşa edilen İkinci Etap konutlarla aynı tipte yapılacak olan Üçüncü Etap konutlar brüt 84,40 metrekare olacak. Bu konutlar için sözleşme imzalanarak start verildi. 07 Mayıs 2012 - 01 Haziran 2012 tarihleri arasında Gediz Ziraat Bankası hesabına yatırılacak 4 bin TL. başvuru bedeli ile yapılabilecek müracaatlarda diğer istenilen belgeler eksiksiz olarak tamamlanarak belediyemize teslim edilecektir. Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları olarak belirlenen konut edinme şartlarının vatandaşlarımızca iyice incelenmesi gerekmektedir. İstenilen şartların başında; Gediz ilçe sınırları içerisinde en az bir yıldan az olmamak üzere ikamet ediyor olmak. Kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmaması. 25 yaşından büyük olmak. Aylık hane halkı gelirinin en fazla 2 bin 600 TL olması ve hane başına sadece bir müracaat olması gelmektedir. Bu şartların yanında gerekli belgelerinde tamamlanması ve eksiksiz olarak teslim edilmeleri gereklidir. 180 ay (15 yıl) vadeli olarak ödenecek konutların ilk ödemeleri konutun teslim edildiği ayı takip eden aydan itibaren başlayacaktır. III. Etap konutların halkımız ve memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI:
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin, T.C. vatandaşı olması; Kütahya il nüfusuna kayıtlı veya Gediz İlçesi sınırları içerisinde en az 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ediyor olması, Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (ancak kat irtifakı veya kat mülkiyeti tesis edilmemiş olan konutlar ile eşi ve/veya velayeti altındaki çocukları dışında kalan şahıslar ile hisseli gayrimenkuller bu hüküm dışında tutulacaktır.) 25 yaş ve üzerinde olması gerekmekte olup ancak; Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600.- TL olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı net gelirinin en fazla 2.600.- TL. olması gerekmektedir.) Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:
Nüfus Cüzdanı fotokopi, Başvuru sahibinin adına ve ikametgâh ilmühaberinde yer alan adresine göre düzenlenmiş bir adet fatura (son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su, telefon, cep telefonu vs.) fotokopisini, (Başvuru sahibinin adına kayıtlı fatura bulunmaması durumunda, başvuru sahibinin eşinin, çocuklarının, annesinin ve/veya babasının adına ikametgâh ilmühaberi adresine göre düzenlenmiş fatura da kabul edilecektir.) İkametgâh ilmühaber Kütahya ili Gediz ilçesi sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak şartıyla ikamet ettiğine dair veya il nüfusuna kayıtlı ise ikamet ettiği yerden, T.C. Kimlik Numaraları, (Aile bireylerinin) Ekte yer alan başvuru formunda istenilen diğer bilgileri vermekle yükümlü olacak olup, ayrıca başvuru formu imzalayarak kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan edecektir. Nüfus müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı, hane halkı gelirinin en fazla net 2.600.- TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.) Başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çalışmadığına dair belgeleri, eksiksiz olarak ibraz edecektir.

OTURMA KOŞULU VE DEVİR İŞLEMLERİ
Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.
Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, ve çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.
Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irad kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

ÖDEMELERİN BAŞLANGICI
B1 tipi konutlar; 4.000,00.- TL’nin başvuru bedeli olarak alınması, sözleşme imzalama aşamasında konut alıcılarından konut bedelinin (başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar) %12’sinin tahsil edilmesi, Borç bakiyesinin 180 (15 yıl) ay vade ile ödenmesi, ilk taksit konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılması, borç bakiyesinin ve aylık taksitlerin her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış oranı, ÜFE ve TÜFE oranlarında en düşük olana göre artırılması, ilk artış döneminin İdarece belirlenmesi, koşulları ile satılacaktır.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com