Gediz'in nüfusu yüzde 4,5 oranında arttı

Gediz'in nüfusu yüzde 4,5 oranında arttı
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan nüfus açıklamasına göre, Gediz merkez nüfusunda yüzde 4.5 oranında artış kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan nüfus açıklamasına göre, Gediz merkez nüfusunda yüzde 4.5 oranında artış kaydedildi.
25 Ocak 2010 tarihinde yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi Nüfus Sayımı sonuçlarında Gediz'in nüfusunun yüzde 4,5 oranında artış göstererek 19 bin 546'ya ulaştığı bildirildi.
Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, 2005 yılı Kent Bilgi Sistemi verilerine göre 17 bin 446 nüfusun yaşadığı ilçede, gerçekleştirdikleri sanayi ve konut yatırımları sonucu göç aldıklarını ve buna bağlı olarak nüfusun yüzde 4,5 oranında artış göstererek 19 bin 546'ya ulaştığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Adrese Dayalı Nüfus Sayım Sistemi Nüfus Sayımı sonuçlarının açıklanmasına göre 2007 yılında 18 bin 728, 2008 yılında 18 bin 904 ve 2009 yılında ise 19 bin 546'ya ulaşan Gediz merkez nüfusunda yüzde 4,5 oranında artış kaydedildiğine işaret eden Belediye Başkanı Saraoğlu, bu tespitin ilçenin sanayileşme sürecinde ilerlediğini ve göç aldığını kanıtladığını ileri sürdü.
Başkan Saraoğlu, “Gediz Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) gerçekleştirilen yeni yatırımlar ile fabrikaların faaliyete geçmesi, diğer yandan yaptığımız konut atağı ile TOKİ işbirliğinde inşa ettiğimiz 500 konutun ilçeye kazandırılması göç almamızda ve nüfusun artmasında önemli rol oynamıştır. Kütahya ilçeleri arasında Gediz'in yanında Emet, Tavşanlı, Aslanapa, Şaphane, Çavdarhisar ve Pazarlar nüfus artışı yaşayan ilçeler arasındadır. Kütahya İl Merkezi ile Altıntaş, Domaniç, Simav, Dumlupınar ve Hisarcık ilçeleri ise göç vererek nüfusu azalanlar arasında yer almıştır. İlçemizdeki nüfus artışının başlıca sebebi başta sanayi olmak üzere konut ve eğitim alanlarındaki yatırımlardır. Bölgede ikinci büyük sanayi alanı olan Gediz Organize Sanayi Bölgesi'nde birbiri ardına açılan fabrikalar ve istihdamın artışıyla konut ihtiyacı arttı. Konut ihtiyacını karşılamak için TOKİ konut projelerini hayata geçirdik. Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Gediz Meslek Yüksekokulu ile eğitim kurumlarının gelişmesi ve yeni okulların eğitime ve ilçemize kazandırılmasıyla hızla gelişen ve büyüyen bir Gediz ortaya çıkarmıştır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com