Gediz'li 83'lük diplomasız ressam nine, herkese örnek oldu

Gediz'li 83'lük diplomasız ressam nine, herkese örnek oldu
,2 büyüklüğündeki depremle yıkılan Van'da depremzedelere vaad edilen sözlerin yerine getirilmediği iddiaları 83 yaşındaki ressam Nazife nineyi harekete geçirdi.

7,2 büyüklüğündeki depremle yıkılan Van'da depremzedelere vaad edilen sözlerin yerine getirilmediği iddiaları 83 yaşındaki ressam Nazife nineyi harekete geçirdi. Hiçbir eğitim almadan kendine özgü karakalem çalışmalarından 42 yıllık eserini satışa çıkarmak isteyen Nazife Çalkavuran, satıştan elde edilecek parayı depremzedelere bağışlayacağını belirtti.
1970 yılında Kütahya Gediz depremini yaşayan ve depremzede olmanın getirdiği maddi manevi sıkıntılarda kendisinin tecrübeli olduğunu söyleyen Nazife Çalkavuran, Van'da meydana gelen depremden dolayı büyük üzüntü duyduğunu ancak bölge insanına yapılacak yardım haberlerinden üzüntüsünün umuda dönüştüğünü söyledi. Çalkavuran, deprem sonrası bölgeye çeşitli kuruluşlar ve kişilerce yardım sözlerinin verildiğini, vaat edilen yardımların ulaştırılmadığını öğrendikten sonra filizlenen umutlarının yerini büyük
bir üzüntünün kapladığını belirtti.
1970 yılında Kütahya Gediz'de meydana gelen depremi yaşadığını ve döneme ait haber fotoğraflarından birinden esinlenerek karakalem çizdiği resmi Vanlı depremzelere yarar sağlaması için satışa çıkardığını ifade eden Nazife Çalkavuran; şöyle konuştu: "Gediz depreminde bir gazetede çocuğun fotoğrafını gördüm. İçim parça parça olmuştu. Biz de zor durumdaydık. Çadırlarda hayat sürdürdüğümüz zaman oldu. Hiçbir eğitimim olmamasına rağmen karakalem çalışması ile o fotoğrafı resimledim ve üzerine 'Seni Çağırıyorum'
(Seni çağırıyorum) isimli bir şiir yazdım. (Seni çağırıyorum uzat bana elini, bu yurdun yetimiyim, yabancın sayılmam ki, ancak sen dindiririsin gözyaşı selimi) Ülke olarak Van depremi ile yıklıdık ama yardım sözlerinin tutulmadığını öğrendikçe dünya başıma yıkıldı. Ben, küçük bir katkı olsun diye Van'da meydana gelen depremde bu resim ve şiiri hayır için satsınlar ve bir şeye yarasın kararını aldım."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com