Geleceğin bilim adamlarına ödül

Geleceğin bilim adamlarına ödül
TÜBİTAK tarafından bu yıl 42.'si düzenlenen 'ortaöğretim öğrencileri arası proje yarışması' Bursa Bölge Finali'nde dereceye girenlere ödülleri verildi.

TÜBİTAK tarafından bu yıl 42.'si düzenlenen 'ortaöğretim öğrencileri arası proje yarışması' Bursa Bölge Finali'nde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bursa Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Muhlis Özkan, projelerin öğrencilerde doğru bir düşünme zemini oluşturmayı hedeflediğini söyledi. Vatandaşlardaki bilimsel araştırmaya yönelik ilgi eksikliğinin kendilerini üzdüğünü kaydeden Özkan, “Dünyada var olmak, buluş ve patent sahibi olmak ve gençlerin bir nokta kadar da olsa bilim tarihinde katkılarını görmek bizim özlemimizdir” dedi.
Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Sosyoloji ve Tarih dallarında tertiplenen finallerde, Bursa'nın yanı sıra Bilecik, Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahya, Balıkesir, Yalova ve Çanakkale illerinden toplam 268 başvuru yapıldığını, bunlardan 67 tanesinin bilim kurulları tarafından değerlendirmeye tabi tutulduğunu söyledi. Finallere 2010 yılında Bursa'dan 17 projenin davet edildiğini hatırlatan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Albay, bu yıl ise katılan toplam 140 il projesinden 36'sının uygun görüldüğünü söyledi. Albay, projelerle okullardaki eğitim kalitesinin arttığını gözlemlediklerini ifade etti.
İlk 3'e girenlerin TÜBİTAK tarafından para ödülü ile ödüllendirildiği yarışmada dereceye girenler ise şöyle sıralandı:
'Bilgisayar dalında Kütahya Özel Konuralp Fen Lisesinden Ahmet Talha Mendeş, Biyoloji Dalında Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi'nden Burak Aslan ve Muhammet Kocabaş; Coğrafya dalında Afyonkarahisar Özel Zafer Lisesi'nden Necati Şap; Fizik dalında Özel Nilüfer Fen Lisesi'nden Furkan Eker, Ahmet Faruk Budak ile Bursa Kestel Hasan Coşkun Lisesi'nden Sinem Erdoğan ile Abdülkerim Ballı; Kimya dalında Bursa Özel Emine Örnek Anadolu Lisesi'nden Onur Akdağ ve Rıdvan Turhan; Matematik dalında Bursa Işıklar Askeri Hava Lisesi'nden Ayhan Perktaş ve İbrahim Ozan Yılmazlar; Sosyoloji alanında Eskişehir Salih Zeki Anadolu Lisesi'nden Naciye Usta, Tuğba Özkeçeci ve Tarih alanında Çanakkale Biga Atatürk Anadolu Lisesi'nden Şeyma Nur Altun ve Melike Batgiray'
Projeleriyle birinciliği elde eden yarışmacılar Ankara'da yapılacak finallere katılmaya hak kazandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com