"Geleceğin paşaları" otistik çocuklara kucak açtı

Geleceğin paşaları otistik çocuklara kucak açtı
Osmanlı döneminden bu yana tarihe adını yazdıran sayısız komutan yetiştiren Kuleli Askeri Lisesi, sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında gönül köprüsü kurduğu otistik çocukları ağırladı

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Osmanlı döneminden bu yana tarihe adını yazdıran sayısız komutan yetiştiren Kuleli Askeri Lisesi, sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında gönül köprüsü kurduğu otistik çocukları ağırladı. Bulunduğu semte de adını veren tarihi okulu gezen otistik çocuklar, bahçede okul komutanı ve askeri öğrencilerle futbol ve basketbol oynadı, bisiklete bindi, hedef tahtasını 12'den vurmak için ok attı. 

Gazi Osman Paşa, Mareşal Fevzi Çakmak, orgeneraller Cemal Gürsel, İlker Başbuğ, Faruk Gürler, Işık Koşaner, Muhsin Batur, Şener Eruygur gibi isimlerin de bulunduğu onlarca komutanı yetiştiren 169 yıllık Kuleli Askeri Lisesi, eğitimlerine devam ederken, çeşitli okullarla da "kardeş okul" bağları kuruyor.

"Kardeş okul" oldukları Taylan Doğuer Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek, çeşitli hediyeler ve faaliyetlerle otistik çocukların gönüllerini alan Okul Komutanı Kurmay Albay Erdoğan Alp ve öğrenciler, bu kez de çocukları tarihi okul binalarında misafir etti. 

İstanbul Boğazı'nın simge binalarından, bulunduğu semte adını da veren Kuleli Askeri Lisesi'ne gelen otistik çocuklar, "geleceğin paşaları" tarafından merasimle karşılandı. 

Karşılarında okul kıyafetleriyle "kardeş okulları"nın öğrencilerini gören otistik çocukların sevinçleri gözlerinde okundu.

Otistik çocukların bazıları karşısına geçtiği asker öğrenciye selam çakarken, bazıları da sarılmayı veya öpmeyi tercih etti. 

- Çocuklar, bahçede gönüllerince eğlendi

Tarihi binanın iç bahçesine geçen otistik çocuklar ve öğretmenleri, Okul Komutanı Kurmay Albay Erdoğan Alp'in de aralarında bulunduğu okul personeli ve öğrencilerle futbol ve basketbol oynadı, bisiklete bindi, hedef tahtasını 12'den vurmak için ok fırlattı.

Okulda asker öğrencilerle gönüllerince eğlenerek, müzik eşliğinde heyecan dolu dakikalar geçiren çocukların bir kısmı lisenin havuzunda, eğitmenler eşliğinde yaklaşık 2 saat yüzdü. Bone ve gözlük takılan öğrenciler, hem yüzme kursu aldı hem de yüzmenin keyfini doyasıya yaşadı.

Liseyi de gezen öğrencilere bahçede ikramda bulunuldu. 

- Okul yönetimine teşekkür

Taylan Doğuer Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Müdürü Serdar Turgay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otistik çocukların toplumdan uzak yaşaması gerektiği yönünde yanlış bir algı olduğunu belirterek, bu tür faaliyetlerle bunu kırmaya çalıştıklarını söyledi.

"Kardeş okul" projesi kapsamındaki etkinliklerin çocukların sosyal ortamlara uyum sağlamalarına katkı sağladığını anlatan Turgay, "Bu tür organizasyonlar, çocukların geleceği açısından çok faydalı oluyor. Lise yönetimi de daha önce bizi ziyaret etmişti. Çeşitli hediyelerle çocukları sevindirmişti. Şimdi de bizi evlerinde ağırlıyorlar. Çok yakın ilgi gösteriyorlar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com