Geleceklerinin şifreleri merdivenlerde saklı

Geleceklerinin şifreleri merdivenlerde saklı
Erzurum'daki bir ortaokulda eğitimde başarıyı arttırmak için okulun merdivenleri, sınıfların isimleri, koridorlar, duvarlar ders notlarıyla süslendi

ERZURUM (AA) - Erzurum'da bir ortaokulda eğitimde başarıyı arttırmak için okulun merdivenleri, sınıfların isimleri, koridorlar, duvarlar ders notlarıyla süslendi.

Yakutiye ilçesindeki Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu Müdürü Selami Topaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının öğrencilerin bilinç altına kolay soru çözümleme tekniklerini yerleştirmek olduğunu söyledi.

Okulun duvarlarını tarih, merdivenlerini ise bilgisayar, matematik, spor ve tarihi bilgilerle süslediklerini belirten Topaloğlu, "Öğrencilere eğitimi sevdirerek, onların okuma azmini artırarak ve öğrendiklerini merak edip derslerinde gördükleri konuları araştırmalarını sağlayarak başarılı olmalarını hedefledik" dedi.

Topaloğlu, okullarına konum itibarıyla kenar semtlerde oturan ailelerin çocuklarının geldiğini ifade ederek, "Öğretmen arkadaşlarımızla bir araya gelerek okuldaki eğitim çıtasını ve başarı oranını nasıl artıracağımızı düşündük. Ortak akılla okulun tamamını şifrelerle donatma fikri çıktı. Bizde okulun merdivenlerinden duvarlarına kadar her tarafa öğrendikleri derslerin püf noktalarının zihinlerinde kalması amacıyla böyle bir uygulama başlattık. Bu uygulama aynı zamanda çocukların hazır cevap verme yeteneğini de artırıyor. Zaten bu uygulamanın ardından çocukların çevreyle olan sosyal ilişkileri de değişti. Çocukların derslere olan ilgisi arttı" diye konuştu.

Tarihe damga vuran savaşların tarihlerini, Türk Dil Kurumu'nun yazım kurallarını merdivenlere yazdıklarını anımsatan Topaloğlu, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızın geleceğini bu merdivenlere yazdık. Onlar bu şifrelere bakıp zihinlerinde derslerde gördükleri soruların kolay çözümlerini ezberliyor. Okulun her yerinde bir sözlük gibi karşılarına çıkacak bilgilerle eğitime dört elle sarılıyorlar. Tarihle ilgili bir soru sorunca çocuklar hiç takılmadan cevabını veriyor. 10 dersli 3 katlı okulumuzdaki sınıflara Fatih Sultan Mehmet, Barış Manço, Hamza Yerlikaya gibi hem tarih hem sanat hem de spor dünyasına isimini yazdıran kişilerin adları verildi. Öğrenci Mehmet Akif Ersoy'un hayatını kim olduğunu derste öğreniyor ve sınıfa da Mehmet Akif Ersoy'un isminin verildiğini görünce, bu kez gidip o kişiyi araştırıyor. Hayatını, kim olduğunu daha farklı anlıyor."

Topaloğlu, okulun dışına Erzurum'un tarihi eserlerini çizdirdiklerini, bu sayede öğrencilerin tarihle iç içe olma fırsatı bulduğunu belirterek, "Çocuklara resimleri çizili eserleri sorup tarihi hakkında bilgi alınca hemen yanıtını veriyorlar. Kitaba çevirdiğimiz okulumuzun merdivenleri, duvarları, koridorları, çocuklarımıza artı değerler kattı. Üstelik bu onların sosyalleşmesini birbirleriyle çevreleri ile olan ilişkilerini de değiştirdi. Okulumuzda spor ve sosyal etkinliklere katılım arttı. Mesela bir öğrencimiz şiir yarışmasına hazırlanıyor. Onun da başarılı olacağına çok inanıyoruz. Tabii bunları yaparken İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve Valimizin de katkıları çok büyük oldu. Çocuklarımızın başarılı olması için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.

Öğrenciler ise okulun duvarlarına, merdivenlerine ve koridorlarına yazılan bilgiler sayesinde eğitime farklı yaklaştıklarını, dersleri daha kolay kavradıklarını söyledi.

Okulun bilgisayar odası olmadığını belirten öğrenciler, merdivenlere yazılı olan bilgiler sayesinde bilgisayar hakkında bilgiler öğrendiklerini ve şimdi derslerindeki başarıların da arttığını dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com