“Gelecekten kaygılıyız!”

“Gelecekten kaygılıyız!”
Türkiye İstatistik Kurumu, işsizlik oranının Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 2,1 puan düşerek yüzde 11,3'e gerilediğini açıkladı; ancak Kütahyalı vatandaşlar Türkiye ve Kütahya'da yaşanan işsizlik oranının çok daha yüksek olduğuna inandı

Türkiye İstatistik Kurumu, işsizlik oranının Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 2,1 puan düşerek yüzde 11,3'e gerilediğini açıkladı; ancak Kütahyalı vatandaşlar Türkiye ve Kütahya'da yaşanan işsizlik oranının çok daha yüksek olduğuna inandıklarını; 'TÜİK Türkiye'de 2 milyon 934 bin kişinin işsiz olduğunu açıklamış. Ülkemizde sadece KPSS sınavlarına 3,5 milyon lise ve üniversite mezunu kişi girdi.' şeklinde işsizlik rakamlarının daha yüksek olduğunu dile getirerek, Hükümetin bu konuda gereken tedbirleri almaması durumunda gelecek kaygılarının daha da artarak devam edeceğini özellikle belirtiler.
'İŞSİZLİĞİN AZALMASI İÇİN YETKİLİLERİN GEREKENİ YAPMASI GEREKİYOR'
Kütahya genelinde işsizlik rakamları her geçen gün yukarıya doğru tırmanıyor. Bunun en somut örneği olarak işsizlik ve yoksulluktan dolayı Kütahya'nın son bir yıl içerisinde 100 bine yakın göç vermesi gösteriliyor. Kütahya İş-Kur Müdürlüğü'ne günde onlarca insan işsizlik nedeniyle başvururken, Türkiye genelinde ise eğitimli 3,5 milyon insan işsizlik sebebiyle umutlarını KPSS'ye bağlamış durumda. Akis Gazetesi olarak TÜİK'in Eylül dönemi işsizlik verilerini Kütahya halkına sorduk.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işsizlik oranının Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 2,1 puan düşerek yüzde 11,3'e gerilediğini önceki gün açıkladı.
Tarım dışı işsizliğin yüzde 13,4 genç nüfusta işsizlik oranının ise yüzde 19,1 olduğunu açıklayan Türkiye İstatistik Kurumunu, Hanehalkı İşgücü Araştırması '2010 Eylül Dönemi Sonuçlarına (Ağustos, Eylül, Ekim 2010)” göre ise Türkiye'de kurumsal olmayan nüfusun bir önceki yılın aynı dönemine göre 801 bin kişilik artış ile 71 milyon 508 bin kişiye, kurumsal olmayan çalışma çağındaki nüfusun ise (15 yaş ve daha yukarı yaştaki nüfus) 856 bin kişi artarak 52 milyon 718 bin kişiye ulaştığını bildirildi.

'İŞSİZLİK RAKAMLARI DAHA YÜKSEKTİR'
TÜİK verilerini Kütahyalı esnaflara ve işsizlere Akis Gazetesi olarak sorduğumuzda hiçte iç açıcı cevaplar alamadık.
TÜİK tarafından açıklanan verilere oranla işsizliğin çok daha yüksek rakamlarda seyrettiğini savunan Kütahyalı vatandaşlar; 'Uzun yıllardan beridir Kütahya'da yaşıyoruz ancak son yıllarda meydana gelen işsizlik bundan 15-20 yıl önce yok denecek kadar azdı. Hergün iş aramaktan bıktık. İş buluyoruz iş sahibi bize 'size en fazla 500 TL verebilirim' diyor. Bu 500 TL'lik işte çalışmak zorunda kalıyoruz; ancak ev kiramız ise 350 TL şimde ben bu işte çalışıyorum diye işsizlik azalıyor mu halbuki ben sadece aç kalmamak için bu işte çalışmış bulunuyorum.' şeklinde Kütahya'da yaşanan işsizliğe dikkat çekttiler.

'ÜNİVERSİTE MEZUNU ASGARİ ÜCRETLE BİLE İŞ BULAMIYOR'
Kütahyalı esnaflarda TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının gerçek hayatta yaşanan işsizliği tam olarak yansıtmadığını ifade ettiler. Kütahya bazında işsizlik ve yoksulluğun hat safhada olduğuna dikkat çektiler.
Neredeyse haftada üç beş işsizin kendilerine çalışmak için başvurduğunu dile getiren esnaf; 'İşsizler içerisinde özellike eğitimli insanlar dikkatimizi çekiyor. Son zamanlara işsizlik rakamları üniversite mezunları arasında artmaya başladı. Özellike üniversite mezunu arkadaşlar kendi alanları ile ilgili iş bulamadıklarından dolayı iş ayırmaksızın bize iş başvurusunda bulunuyor. Örneğin gıda mühendisi kendi alanında çalışması gerekiyor ama bir markette veya yemek fabrikasında asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu genç asgari ücret için mi 18 yıl boyunca okudu bu haksızlık bizce. Bu da Türkiye'de yaşanan vahim işsizliği gözler önüne sermiyor mu? KPSS'ye milyonlarca insan umudunu bağlmış durumda kimse KPSS'ye spor olsun diye girmiyor.' şeklinde ifadeler kullandılar. Haber: Mustafa AKSU

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com