Geleneksel ''Yörük ve Türkmen Şenliği''

Geleneksel ''Yörük ve Türkmen Şenliği''
Kütahya'da, geleneksel ''Yörük ve Türkmen Şenliği''nin üçüncüsü, Yoncalı Kaplıcaları'nda yapıldı.

Kütahya'da, geleneksel ''Yörük ve Türkmen Şenliği''nin üçüncüsü, Yoncalı Kaplıcaları'nda yapıldı.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, çayırda düzenlenen şenlikte yaptığı konuşmada, etkinlikle öncelikle Yoncalı'nın öne çıkarılmasına çalışıldığını söyledi.
Yoncalı'nın bir termal turizm merkezi olduğunu anımsatan İça, şöyle konuştu:
''Yörük, Türkmen, kültür ve geleneğimiz, Orta Asya'dan günümüze kadar yaşattığımız ve yaşatacağımız çok zengin bir birikime sahiptir. Bizler bu şölenlerle bu güzel kültür ve geleneğimizi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Kütahya'nın 7000 yıllık tarih, kültür, termal ve doğa turizmindeki önceliğinde Yoncalı ayrıcalıklı olarak yer almaktadır. Yoncalı, 29 Ekim 2011'de Balıkesir yolunun açılmasıyla apayrı bir yere sahip olacaktır. Avrupa ile Anadolu arasında kavşak noktası haline gelecektir. İşte bu günden o güne bizler geleceğe hazırlanmalıyız.
20 bin yatak kapasiteli Termal Turizm Merkezinin planlaması bitmiştir. Bir hemşehrimiz de 30 milyon dolarlık yatırım için bu sene kazmayı vuracaktır. Bunun yanında konut ısıtması için üniversitemizle ortak bir çalışma yapıyoruz. Sıcak suyun yoğunlaştırılması ve çoğaltılması anlamında belediyemiz ruhsat alanında çalışmalarına devam edecektir. Son günlerde yaşadığımız sel felaketi ve bununla bize gelen uyarılar doğrultusunda, Yoncalı'mızda derelerin ıslahı ve arıtma tesisinin kurulması çalışmalarına hız verdik.''
Mehter ve halk oyunu gösterileriyle Türk Sanat Müziği konserlerine yer verilen şenliğe, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Vali Yardımcısı Mustafa Haluk Saygı, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Nuh Kalkan, Ertuğrul Gazi Kültür Dernekleri Federasyonu ile Kütahya Yörük ve Türkmenler Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com