"Gelin Kenan Evren'in getirdiği yasaları değiştirelim"

"Gelin Kenan Evren'in getirdiği yasaları değiştirelim"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Defalarca söyledim, ‘12 Eylül’le hesaplaşacağız diyorlar’. 12 Eylül’le hesaplaşmanın yolu, Kenan Evren’in getirdiği yasaları gelin değiştirelim, demokratikleştirelim. Engel mi var? Kim engelliyor, CHP’mi engelliyor,

Kılıçdaroğlu, CHP’nin siyasi bir ahlakı olduğunu, CHP’nin önce ülkesinin çıkarlarını düşüneceğini belirterek, “CHP’li bir Başbakan gidip İran’da refuze edilmez. Bir gün bekletilmez. Efendim, ‘benim hastalığım var.’ Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını bekletiyorsun orada, o gün iki ayrı heyeti kabul ediyorsun. Ben buna isyan etmeyeceğim de neye isyan edeceğim? Ulusal Kurtuluş Savaşını veren bir ülkenin Başbakanı kuryelik yapabilir mi? Bunlar yanlıştır. Bizim onurumuz, bu milletin onuru var” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Defalarca söyledim, ‘12 Eylül’le hesaplaşacağız diyorlar’. 12 Eylül’le hesaplaşmanın yolu, Kenan Evren’in getirdiği yasaları gelin değiştirelim, demokratikleştirelim. Engel mi var? Kim engelliyor, CHP’mi engelliyor, başka bir parti mi engelliyor, hayır. Engel olan kim, Recep Tayyip Erdoğan” dedi.

Karabük’te CHP’ye kitlesel katılım töreni düzenlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenişehir Gözde Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen katılım töreninde konuştu.

Karabük’te, çoğu AKP olmak üzere sağ partilerden istifa ederek, yaklaşık iki bin kişinin CHP’ye üye olmak için başvurduğu belirtilirken, Kılıçdaroğlu temsilen 30 yeni üyeye CHP rozeti taktı.

Kılıçdaroğlu, partisinin kitlesel katılım töreninde Karabükspor atkısı takarak yaptığı konuşmada, Karabük’e milletvekili olduğu dönemde dahil defalarca geldiğini anımsatarak, Karabük’ün 1937 yılında Safranbolu’ya bağlı 13 haneli bir mahalle olduğunu ifade ederken, “Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Karabük’e demir-çelik fabrikası kuracağız bunu programa alın’, Başbakan İsmet İnönü, 3 Nisan 1937’de geliyorlar ve Karabük Demir-Çelik fabrikasının temelini atıyorlar. Karabük bir Cumhuriyet kenti, 13 hanelik köyden bugün bir il çıktı. Hani birileri diyor ya ‘sizin dikili bir ağacınız bile yok’, ben merak ediyorum, Karabük’e gelince demir-çelik fabrikasının önünden geçince bir insanın yüzü kızarmaz mı, ‘biz yalan söyledik, Karabük senin yüzüne nasıl bakacağız’ diye düşünmez mi” dedi. Karabük’te son seçimlerde beklediği, istediği oyu alamadığını da söyleyen Kılıçdaroğlu, “Karabük’teki işçiler ‘Kılıçdaroğlu’na güveniyoruz’ diyorsunuz, ben de işçilere güveniyorum. Ama işçilerin emeği, alın terini savunan bir siyasal partinin, yani CHP’nin yanında olmaları lazım” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “40 yıl önceki olaylardan bahsediyorlar, ‘İnönü şöyleymiş, böyleymiş’ İsmet İnönü buraya fabrikayı kurdu, bir Cumhuriyet kenti doğdu. Sen bak bakalım bir tane kent kurdun mu? 40 yıl öncesiyle ne uğraşıyorsun kardeşim, karşında Kemal Kılıçdaroğlu var. Söyleyeceksen bana söyle, cevabını vereyim” diye konuştu.

CHP’nin emekten, mazlumdan, dindar insandan, insandan yana olduğunu ifade ederek, ‘Yeni CHP diyoruz, üretecek CHP’liler, sanayicimiz, esnafımız üretecek, sabah siftahını yapacak, huzur içinde bir Türkiye istiyoruz. Kavga etmeyen barışık bir ülke istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu Cumhuriyeti kavga için değil, huzur için kurduklarını belirtirken, “Bizim üzerimize düşen görev kim taş taş üstüne koyduysa, onun üzerine bir tuğla da biz koymak istiyoruz, huzur içinde bunu koymak istiyoruz” dedi.

“DEĞİŞTİRMEK İSTEYEN CHP, ENGEL OLAN AKP”

Kılıçdaroğlu, “Defalarca söyledim, ‘12 Eylül’le hesaplaşacağız diyorlar’. 12 Eylül’le hesaplaşmanın yolu, Kenan Evren’in getirdiği yasaları gelin değiştirelim, demokratikleştirelim. Engel mi var? Kim engelliyor, CHP’mi engelliyor, başka bir parti mi engelliyor, hayır. Engel olan kim, Recep Tayyip Erdoğan. Yüzde 10 seçim barajını kim getirdi 12 Eylül. Kim değiştirmek istiyor CHP, kim engel olmak istiyor biz AKP. Seçim yasasını kim değiştirmek istiyor CHP, kim engel olmak istiyor Recep Bey, o engel olmak istiyor. Özel yetkili mahkemeler hiçbir demokraside yok, getiren kim, Kenan Evren. Değiştirmek isteyen CHP, ‘kalsın, engellenmesin, aynen devam etsin’ diyen kim Recep Bey. Olmaz, demokrasi farklı bir şeydir. Demokrasinin özünde insana saygı vardır, demokrasi budur” diye konuştu.

“1 TRİLYON 900 MİLYAR DOLAR 9 YILDA NEREYE HARCANDI?”

Gittiği her yerde esnaf ve emeklinin sorunlardan şikayet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, emeklilere sitem etti. Türkiye’de toplam 9 milyon emekli olduğunu, eşleri ile birlikte 18 milyonu bulacağını ve isterlere bir partiyi iktidar yapabileceklerini kaydetti.

Emeklinin şikayet etmeye hakkı var mı?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Demokrasilerde kural şudur, benim geçinebileceğim parayı bana vermiyorsan, kusura bakma ben de sana oy vermem. Ama hayır, ‘beni yere yatırıp, çiğnese de ona oy vereceğim’ diyorsanız, onun adı demokrasi değildir, kimse kusura bakmasın. Benim elimden ekmeğimi alıyor, adam zam yapmıyor ondan sonra ben gideceğim ona oy vereceğim, ana muhalefet partisi de gelince de,’efendim geçinemiyorum’. Recep Beye sorarsanız hepiniz gül gibi geçiniyorsunuz, hiçbir derdiniz yok sizin. Çünkü o ve etrafındaki herkes köşeyi döndü” dedi.

Hükümetin benzine üç hafta da 3 kez zam yaptığı belirten Kılıçdaroğlu, halkı zamlara karşı direnmeye çağırdı. Türkiye’nin temiz ve düzgün yöneticiye, halka doğruları söyleyen siyasetçiye ihtiyacı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Sabah akşam bir ayak üzerinde 40 yalan söyleyen politikacılara itibar etmeyiniz. Türkiye büyüyor, niye işsizlik var. Nedeni şu, eğer bir malı ithal eder, ithalata bağlarsanız ülkeyi sağlıklı büyütemezsiniz. Cari açıkta dünya ikincisiyiz. 1 trilyon 900 milyar dolar para kaynak olarak kullanıldı, AKP tarafından 9 yılda. Şimdi her vatandaşımın düşünmesini istiyorum, 1 trilyon 900 milyar dolar harcandı? Çiftçi mi, esnaf mı, işçi mi hayatından memnun? Unutmayacağınız rakam budur, 1 trilyon 900 milyar dolar nereye harcandı 9 yılda?” diye konuştu.

“CHP’Lİ BİR BAŞBAKAN GİDİP İRAN’DA REFUZE EDİLMEZ”

Kılıçdaroğlu, CHP’nin siyasi bir ahlakı olduğunu, CHP’nin memleketi, önce ülkesinin çıkarlarını, önce halkının düşüneceğini belirterek, “CHP’li bir Başbakan gidip İran’da refuze edilmez. Bir gün bekletilmez. Efendim, ‘benim hastalığım var.’ Türkiye Cumhuriyeti Başbakanını bekletiyorsun orada, o gün iki ayrı heyeti kabul ediyorsun. Ben buna isyan etmeyeceğim de neye isyan edeceğim? Ulusal Kurtuluş Savaşını veren bir ülkenin Başbakanı kuryelik yapabilir mi? Bunlar yanlıştır. Bizim onurumuz, bu milletin onuru var” dedi.

Bu nedenle yeni bir anlayışa, temiz bir siyasete ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, kul hakkı yemeyen, ötekileştirmeyen herkesi CHP çatısı altına davet etti. Kılıçdaroğlu, “Karabük’ün bir Cumhuriyet kenti olduğuna inandığı için” rozetleri taktığını ifade ederek, konuşmasının ardından tören alanında temsilen 30 kişiye CHP rozeti taktı.

CHP’ye kitlesel katılım töreninde Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan, CHP Parti Meclisi (PM) üyesi Veli Özdemir ve CHP Genel Merkez Örgüt Danışmanı Durak Karabulut da yer aldı.

Kılıçdaroğlu ardından Karabük Yenice ilçesine geçerek burada halkla buluştu. Vatandaşlarla bir araya gelen CHP lideri bir de hasta ziyaretinde bulundu. Kılıçdaroğlu burada halka seslenirken kısa bir konuşma yaparak, “Tek tek hepinizin elini sıkmak, CHP için ne düşünüyorsunuz diye sormak isterdim. Beni güler yüzle karşıladınız. Sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum. Bir şey söylüyorum. Türkiye’de siyasette ahlak çok önemli. Sizden CHP Genel Başkanı olarak değil, bir vatandaş olarak talebim, her zaman doğruları söyleyin. ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’ derler. Biz bunun tersini yapalım. Bunu yaparsak demokrasiyi sağlamış oluruz” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com