''Gelin ve davul kayalar''

''Gelin ve davul kayalar''
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, zorla evlendirilmek istenen gelin ile gelin alayının taş kesildiği efsanesine dayandırılan ''Gelin ve Davul Kayalar''ın turizme kazandırılması isteniyor.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, zorla evlendirilmek istenen gelin ile gelin alayının taş kesildiği efsanesine dayandırılan ''Gelin ve Davul Kayalar''ın turizme kazandırılması isteniyor.
İlçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta, 100 hanede yaklaşık 600 kişinin yaşadığı Kutlubeyler köyünün muhtarı Halil Gülmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köy yakınında bulunan kayaların insan ve davula benzer şekillere sahip olduğunu, bunların daha önce tarihçiler ya da bilim insanlarınca araştırılıp incelenmediğini bildirdi.
Kayalara köylülerin değişik dönemlerde ''Sarı Kaya, Davul Kaya, Köşkü Kaya, Ağıl Kaya, Papaz Kaya, Yassı Kaya, Kedi Kaya, Beşik Taş, Kabak Taş'' gibi isimler verdiğini belirten Gülmez, genellikle ''Gelin ve Davul Kayalar'' diye bilinen kaya bloklarının yıllardan beri ihmal edildiğini savundu.
Gülmez, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek bu alana şimdiye kadar hiçbir yatırım yapılmadığını öne sürerek, şöyle devam etti:
''Burasının bir an önce turizme açılması gerekiyor. Gelin ve Davul Kayaları merak edip görmek için gelenler oluyor. Ancak buraya çıkmak için dik yamaçtan tırmanılması gerekiyor. Yaşlı ve hastaların kayalara ulaşması imkansız. Turistlerin buraya rahatlıkla ulaşabilmesi için hiç olmazsa yayaların yürüyebileceği bir yol yapılması lazım.''
Gelin ve Davul Kayalardaki alanda yerleşimin çok eski dönemlere dayandığına işaret eden Gülmez, köyün yaşlılarından edindiği bilgiye göre, eski dönemlerde bölgede beylerin yaşadığını ifade etti.
Gülmez, kayaların çevresindeki birçok yerin önceki yıllarda define arayan kişilerce kazıldığına dikkati çekerek, ''kayalara ulaşım için yol ve çevresine mesire alanı yapılmasını istiyoruz'' dedi.

-GELİN VE DAVUL KAYALAR EFSANESİ-

Köyde 10 yıl muhtarlık yapan Ramazan Şahin (72) de kayalarla ilgili efsaneyi atalarından duyduğunu kaydetti.
Efsanenin bölgede yüzyıllardır anlatılageldiğini bildiren Şahin, şöyle konuştu:
''Efsaneye göre, eski dönemlerde bir kızı, Müslüman olmayan bir gence zorla vermek isterler. Sonunda babası, kızını bu gence verir. Gelin, erkek evine gideceği gün odasında, (Ben Müslüman olmayan biriyle evleneceğime taş olayım) diye dua eder. Daha sonra köyden çıkan gelin ve düğün alayı, şimdiki Gelin Kaya mevkisine geldiğinde taş kesilir. Gelin Kayanın tam karşısında bulunan şimdi bizim Davul Kaya dediğimiz alanda gelini karşılamaya gelen erkek evinin davulcusu da taş olur. Hatta Davul Kayanın içine girilip taşla vurulduğunda davul sesi çıkar.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com