Gemi adamlarının yabancı gemilerde istihdam sorunu

Gemi adamlarının yabancı gemilerde istihdam sorunu
Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Şevli:

ZONGULDAK (AA) - Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Cemalettin Şevli, "Dünyada Çin’den sonra en fazla gemi adamı yetiştiren ülke olmamıza karşın, yabancı gemilerde çalışma sıralamasında sondan ikinciyiz" dedi.

Şevli, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Denizcilik Fakültesine bağlı Denizcilik Kulübünce düzenlenen “Denizcilik Sektörü Değerlendirmesi ve Filyos Liman Projesi” konulu konferansta, gemi adamlarının herhangi gemiyle dünyanın neresine giderse gitsin birinci sınıf muamele gördüğünü söyledi.

Türkiye'de yetişen gemi adamlarının birinci sınıf sertifikalı olduğunu anlatan Şevli, denizcilik eğitiminde yaptıkları düzenlemenin kaliteyi daha da arttırdığını dile getirdi.

Şevli, yabancı gemide çalışmanın güven gerektirdiğine işaret ederek, "Dünyada Çin’den sonra en fazla gemi adamı yetiştiren ülke olmamıza karşın, yabancı gemilerinde çalışma sıralamasında sondan ikinciyiz. Bunda bir tezat var, ülke olarak çözmemiz gereken bir konu. Dünyadaki gemilerde Türk bayrağı dalgalansın istiyoruz" diye konuştu.

En güvenli ve fazla taşımacılığın deniz yoluyla yapıldığını vurgulayan Şevli, ülkede 178 bin 504 aktif gemi adamı bulunduğunu dile getirdi.

- Filyos Projesi

Filyos Projesi'ne de değinen Şevli, altyapısının 2017'de tamamlanmasının hedeflendiğini, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını ifade etti.

Şevli, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Filyos Limanı'nın ihalesi yapıldı. Burası Türkiye’nin üçüncü büyük limanı olacak ve yıllık yaklaşık 25 milyon ton yük elleçlenecek. Bölgenin geleceğini değiştirecek projenin hayata geçmesiyle limanın sadece altyapı inşaatında Zonguldak, Karabük ve Bartın’da 3 bin kişiye istihdam kapısı açılmış olacak. Hedeflenen esas istihdam ise 15 bin kişidir. Bu proje deniz trafiğini de önemli ölçüde etkileyecek. İstanbul Boğazı ve Marmara’daki gemi trafiği ve özellikle de Kocaeli Limanı'nın yükü azalacak. Bir özelliği de başkentimize en yakın liman olacak." 

Konferansa fakülte yöneticilerinin yanı sıra Ereğli Liman Başkanı Turgay Okur, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Cöbek, Erdemir Liman Müdürü Haluk Şen ile öğrenciler katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com