Gemlik yürüyüşü için yola çıkanlar polis engeline takıldı

Gemlik yürüyüşü için yola çıkanlar polis engeline takıldı
BDP ve DTK'nın desteğiyle 9 Ekim günü Gemlik'te düzenlenecek yürüyüş için Van'dan yola çıkanlar polis engeline takıldı.

PKK elebaşı İmralı Cezaevinde hükümlü olan Abdullah Öcalan'ın avukatları ile görüştürülmemesine tepki amacıyla Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), BDP ve DTK'nın desteğiyle 9 Ekim günü Gemlik'te düzenlenecek yürüyüş için Van'dan yola çıkanlar polis engeline takıldı.

Abdullah Öcalan'ın Suriye'den ayrılmasının yıldönümü olan 9 Ekim'de yapılması planlanan yürüyüşe Van ve Hakkari'den BDP ve bazı sivil toplum kuruluşu da destek vermek için otobüslerle yola koyuldu. Van'da dün akşam saatlerinde belediye garajı önünde toplanan aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçel, BDP'li Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş'in de bulunduğu yaklaşık 400 kişi 7 otobüs ve otomobillerle yola çıktı.

Uğurlanan otobüsler, Edremit İlçesi yakınındaki DSİ kampında polis barikatına takıldı. Polis yetkilileri İçişleri Bakanlığının valiliğe gönderdiği yazılı emir gerekçesiyle konvoyun geçişine izin verilmeyeceği bildirdi. Bunun üzerine yola çıkan grup, polis yetkililerine gitmeye kararlı olduklarını belirterek beklemeye koyuldu. Bir saat beklemenin ardından BDP genel merkezi ile yapılan görüşmenin sonrası yaklaşık 400 kişi otobüslerle kente dönüş yaptı.

Hakkari'de ise BDP önünde toplanan aralarında BDP İl Başkanı yardımcısı Sinan Kaya'nın da olduğu 50 kişinin bulunduğu otobüs, BDP İl Başkanı Orhan Koparan, BDP'li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ve partililer tarafından uğurlandı. Otobüs, Depin mevkiinde Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinden gelen araçlarla birlikte Van'a hareket etti.

 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com