Genç mucitler ödüllerini aldı

Genç mucitler ödüllerini aldı
TÜBİTAK’ın orta öğretim öğrencileri arasında düzenlediği 45. Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda 10 bin proje arasından seçilen en iyi projeler ödüllendirildi

ANKARA (AA) - TÜBİTAK’ın ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği 45. Araştırma Projeleri Final Yarışması’nda 10 bin proje arasından seçilen en iyi projelerin sahipleri ödüllerini aldı. 

 MEB Şura Salonunda düzenlenen ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, bu yıl TÜBİTAK’ın 50. kuruluş yıl dönümü olduğunu ve bu proje yarışmasının 45 yıldır devam ettiğini söyledi. 

Bunun da TÜBİTAK’ın söz konusu projelere ne kadar büyük önem verdiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Altunbaşak, öğrencilerin de yarışmaya ilgisinin her geçen yıl daha da arttığını ifade etti. 

Yarışmaya bu yıl 10 binin üzerinde başvuru olduğunu ve geçen yıla göre başvuru sayısının yüzde 41 oranında arttığını anlatan Altunbaşak, şunları kaydetti: 

"Hepiniz Apple, Microsoft ve Oracle’ı biliyorsunuz. Bunların kurucuları Steve Jobs, Bill Gates ve Larry Ellison. Bu 3 şirketin piyasa değeri, Türkiye’nin bütçesinden daha fazla. Ben bu 3 kişinin, dünyanın en zeki kişileri olmadığına bahse girerim ama en araştırmacı kişilerinden birileriydi, kendilerine özgüvenleri çok yüksekti, başladıkları işi sonuna kadar götürüyorlardı ve merak duyguları çok yüksekti. İşte biz şimdi sizden geleceğin Apple’larını, Microsoft’larını çıkarmanızı bekliyoruz, bunun ilk adımı burası. Bugün burada olan arkadaşlarımdan, Türkiye’nin göğsünü kabartacak böyle büyük işler veya Nobel ödülleri bekliyorum." 

- Temel bilimlere burs, dereceye girenlere ek puan 

Öğrencilerle sevindirici bir haber paylaşacağını da dile getiren Altunbaşak, bu yıl yeni bir burs programı başlatıldığını bildirdi. 

Altunbaşak, üniversite sınavlarında ilk 10 bine giren ve gittikleri bölüm ne olursa olsun, ikinci ana dal olarak temel bilimleri tercih eden öğrencilere aylık 750 lira burs verileceğini açıkladı.

Öte yandan, bugünkü yarışmada alanlarında derece yapanlara da ödüllerin olduğunu anlatan Altunbaşak, "Parasal ödüllerin yanında proje yarışmasında alanında birinci olanlara üniversite sınavında 0,05 ek katsayı, ikinci olanlara 0,04 ek katsayı, üçüncü olanlara ise 0,03 ek katsayı uygulamamız var. Bu da önemli bir avantaj. Ortalamada 20-25 puan avantaj sağlamaktadır ve bu uygulama bundan sonra da devam edecek" diye konuştu. 

- "Yarışmaya başvuran öğrencileri tek tek tebrik ediyorum" 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de bu programa başvurma cesareti gösteren öğrencileri tebrik ettiğini söyledi. 

Desteklenen projeler arasında sosyal bilimler alanındaki projelerin bulunmasının da kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirten Tekin, "TÜBİTAK’ın yıllarca ihmal ettiği bir alandı bu. Onun için beni ayrıca mutlu etti, kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah TÜBİTAK bu çabasını yayınlarında da gösterir ve sosyal bilimlerle alakalı bilimsel yayınların sayısını da çoğaltır" dedi. 

Konuşmaların ardından, yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

- Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Öğrencilerin bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 1969 yılından bu yana "Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması" düzenleniyor. 

Bu yıl 45’incisi gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye’nin 8 ilinden 17 bin 486 öğrenci toplam 10 bin 418 proje ile başvurdu. 12 merkezde düzenlenen bölge yarışmalarında birinci olan 202 proje, Ankara’daki final yarışmasında sergilenmeye hak kazandı. 

Söz konusu final sergisi, 5-7 Mayıs 2014 tarihleri arasında Congresium Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. 

Sergide, jüri tarafından yapılacak değerlendirmede bilgisayar, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, matematik, sosyoloji, tarih ve psikoloji dallarında ödüle layık görülen projeler belirlendi. 

Kazananlar ise MEB Şura Salonunda düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu. 

- Dereceye girenler 

Ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ile başarı belgesi verildi. Ayrıca birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak. 

- Proje başvurusu yüzde 41 arttı

Yarışmaya bu yıl 81 ilden 17 bin 486 öğrenci toplam 10 bin 418 proje ile başvurdu. İlk aşama değerlendirmesinin ardından bin 193 proje, 12 merkezdeki bölge yarışmalarında sergilendi. 

Bölgelerde birinci olan 202 proje Ankara’daki final yarışmasında sergilenmeye değer bulundu. Geçen yıl yarışmaya 7 bin 401 başvuru geldiği göz önüne alındığında, bu yılki başvuru sayısında yaklaşık yüzde 41 oranında artış olduğu görüldü. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com