Gençler Çok Uluslu İş Hayatına Hazırlanacak

Gençler Çok Uluslu İş Hayatına Hazırlanacak
Avrupa Birliği (AB) Comenius programı Hayat Boyu Öğrenme eğitimleri kapsamında Bursa ile Polonya’nın Reda kenti ortaklığında hayata geçirilen ‘Gelecekteki iş hayatında bulunan çok uluslu firmalara uyum süreci için gerekli beceriler’ adlı proje Bursa’da ta

Avrupa Birliği (AB) Comenius programı Hayat Boyu Öğrenme eğitimleri kapsamında Bursa ile Polonya’nın Reda kenti ortaklığında hayata geçirilen ‘Gelecekteki iş hayatında bulunan çok uluslu firmalara uyum süreci için gerekli beceriler’ adlı proje Bursa’da tanıtıldı.

Bursa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde düzenlenen toplantı ile tanıtılan projenin gençlerin hızla gelişen dünyada çok uluslu şirketlerde rahatça çalışabilmesi için gerekli donanıma sahip olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Polonya Reda Belediye Başkanı Krzysztof Krzeminski, dünyadaki hızlı gelişmenin insanları da işbirliğine yönlendirdiğini belirterek, “Bu yüzden küçük yaştan özellikle anaokulundan başlamak çok önemli. Çocukların uluslararası firmalardaki alanlarında beceriler kazanması çok önemli. Bunun da küçük yaşlarda başlamasına ihtiyaç var. Türkiye, Polonya gibi çok hızlı büyüyen bir ülke. Türkiye ile bu alanda işbirliği yaptığımız için mutluyuz. Kültürel altyapıda birçok farklılıkların yanında bir çok benzerliklerimiz de var” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar da, “Bu projeli önemsiyoruz. Çünkü dünya çok hızlı gelişiyor ve büyüyor. Bu alanda da uluslararası firmalar söz sahibi. Çok uluslu şirketlerin hem o ülkelerde çalışmaları hem de orada çalışan bireylerin kendileri, aileleri ve öğrencilerin o ortamlara uyumları tüm ülkeler için önemli. İnsanlar iş ortamlarına çalışırken aynı zamanda o ülkelerin sosyal ve kültürel ortamlarına da yum sağlamak durumunda. İş ortamlarına çalışırken olumlu davranışlar göstermesi gerekir. Bu da eğitimle mümkün, eğitim de okul öncesinden başlayarak hayat boyu devam eden bir süreç. AB uyum süresinde insanların birbirini tanıması hoşgörü göstermesi ve birbirini anlaması AB birliği için çok önemli. Bu çalışmalar sonunda hem kültürel hem de maddi işbirliğine gitmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Sabri Kartal ise AB’nin üretti değerler ile Türkiye’nin geçmişteki değerleri asında çok büyük yakınlık olduğunu söyledi.
Toplantıda Avrupa Birliği (AB) Comenius programı Hayat Boyu Öğrenme eğitimleri kapsamında hayata geçirilen ‘Gelecekteki iş hayatında bulunan çok uluslu firmalara uyum süreci için gerekli beceriler’ adlı projenin tanıtımı yapıldı.

Proje Koordinatörlüğünü Polonya Reda belediyesinden Gmina Miasto Reda ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı 75 bin Euro’luk proje, AB tarafından finanse ediliyor. Polonya’nın Reda Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen bu proje, gençlerin çok uluslu iş ortamları için gerekli becerileri kazanmalarına yönelik çalışmalar yapılarak, hayata yeni atılacak gençlerin çok kültürlü mesleki ortamlara hazırlanmalarını hedefliyor.

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com