Gençlerde bağımlılık araştırılacak

Gençlerde bağımlılık araştırılacak
"Ulusal Uyuşturucu Politika ve Strateji Belgesi" çalışmaları kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 14-19 yaş aralığındaki öğrencilerde bağımlılık araştırması yapacak

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, 14-19 yaş arasında eğitime devam eden gençlerde bağımlılık araştırması yapılacak. 

İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla geçen yıl sonu uygulamaya konan "Ulusal Uyuşturucu Politika ve Strateji Belgesi"nde bağımlılıkla mücadele konusunda bakanlıklara düşen görevler belirlenmişti. Bağımlılara 7 gün 24 saat hizmet verecek ücretsiz danışma hattı kurulması, internet üzerinden uyuşturucu satışına karşı mücadele stratejileri geliştirilmesi, 18 yaşından küçük bağımlılara tedavi zorunluluğu getirilmesinin hedeflendiği plan kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da çalışma başlattı. 

Belgede, genel ve genç nüfusta uyuşturucu yaygınlığı araştırmaları yapması öngörülen Bakanlık, bu yıl 14-19 yaş arasında eğitime devam eden gençlerin bağımlılık durumunu inceleyecek. İlki 2014'ün ikinci yarısında yapılacak araştırma, dört yılda bir tekrarlanacak.

-Sonuçlar koruyucu faaliyetleri belirleyecek

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda yapılması planlanan araştırma, mayıs ayında başlayıp kasım ayında sona erecek. Altı ay sürecek araştırmada, Türkiye sınırları içerisinde tesadüfi örneklemle belirlenecek okulların bulunduğu illerde çalışma yapılacak. 

Araştırmada, gençlerin bağımlılıkla ilgili tutum ve davranışlarının ilk ve orta öğretim sonrası ve üniversite eğitimi öncesi dönemde şekillenmesinden hareketle, öğrencilerin bu dönemde bağımlılık konularındaki bilgi ve tutumları ölçülmeye çalışılacak. Bağımlılıkla mücadelede, bu yaş grubundaki çocuklara yönelik  koruyucu ve önleyici faaliyetler, araştırma sonucunda elde edilecek bilimsel verilere dayanarak yapılabilecek. 

-İnternete bağımlılık da ölçülecek 

Çalışma kapsamında, Türkiye'de 14–19 yaş arası öğrencilerde sigara, içki, illegal ilaç (reçeteli, reçetesiz, doğal ve sentetik ilaçlar), zararlı ve uyuşturucu madde kullanımı alışkanlıkları ve internet kullanımıyla ilgili verileri ortaya koyacak. Öğrencilerden tesadüfi örneklemle belirlenecek olanlara uygulanacak niceliksel anket metoduyla bağımlılığa dair istatistiki veriler toplanacak. Ayrıca, okullardaki psikolojik rehberlik ve danışmanlık öğretmenleriyle yapılacak niteliksel görüşmelerle de kullanım alışkanlıklarına dair derinlemesine bilgi toplanacak. 

Bakanlık, bu yıl yapılması planlanan araştırma için proje teklifi almaya başladı. İnternet sitesinde yer alan duyuruya göre, araştırma için kamu kuruluşları, üniversiteler, araştırma şirketleri, araştırmacılar ve araştırma grupları başvuru yapabilecek.

-Uluslararası verilerle Türkiye kıyaslanabilecek

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmanın bağımlılık konusunda politika geliştirme sürecine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Projenin, ''alkol ve madde kullanımına'' yönelik Avrupa Okul Anketi Projesi’nden (ESPAD) esinlenerek planlandığını ifade eden Bozoğlu, söz konusu çalışmada gençlerin yanı sıra ailelerin, öğretmenler ile konu üzerinde çalışan sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurumlarının, akademisyenlerin, rehabilitasyon ve tedavi hizmetlerini yerine getiren kurumların, doktorlar ile politika oluşturucularının ve uygulayıcılarının hedef kitle olarak seçildiğini söyledi.

Çalışma sonucunda ESPAD projesinde elde edilen uluslararası verilerle Türkiye'nin durumunu kıyaslama imkanının da olacağını belirten Bozoğlu, projenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının konuyla ilgili araştırmalar yaparak düzenli olarak bağımlılık oranlarını tespit etmesi, tespit ettikten sonra ülke genelinde önleyici sosyal politikaları belirlemesi, belirlenen politikalar çerçevesinde eğitim, tedavi sonrası rehabilitasyon ve toplumda bilinç uyandıran faaliyetleri koordine etmesi ve gerektiğinde bizzat bu faaliyetleri yönlendirmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com