"Gençlerin istihdam edilebilirliği" projesi

"Gençlerin istihdam edilebilirliği" projesi
Eskişehir Sanayi Odası’nca desteklenen ve Magnezit A.Ş. tarafından hayata geçirilen “Gençlerin İstihdam Edilebilirliği” Projesi kapsamında sanayiciler ile proje ortakları Teknolojik Eğitimi Geliştirme Vakfı (TEGEV) ve CbyT bir araya geldi.

Bir otelde yapılan toplantının açılışında konuşan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, Eskişehirli meslek lisesi öğrencilerine yoğun teknik eğitim verme hedefindeki projeyi desteklediklerini açıkladı. Projenin uzun soluklu ve örnek bir proje olduğuna değinen Özaydemir, “Avrupa ekonomik krizle kavrulurken bazı ülkelerin bundan etkilenmediğini gördük. Krizden etkilenmeyen ülkeleri araştırdığımızda yetişmiş, kalifiye ve mesleki eğitimli insan gücüne sahip ülkeler çıkmakta. Bu noktada mesleki eğitime daha çok destek vermek ve sanayicilerimizle bu projelerde yer almamız gerekir. Mesleki eğitime önem veren ülkeler daha önde gidiyor” dedi.

Toplantıda proje ile amaçlanan ve bu güne kadar yapılanları anlatan Certified by TEGEV (CbyT) Başkanı M. Lale Bauer ise, eskiden makine parkuru ile ölçülen firma değerlerinin artık firmaların sahip oluğu yetişmiş ve kalifiye insan gücü ile ölçüldüğünü bildirdi. Eskişehir’deki Atatürk, Yunus Emre ve Turgut Reis Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri’nin proje içerisinde yer aldığını vurgulayan Bauer, öğrenciler başta olmak üzere, öğretmelere ve usta eğiticilere de eğitimler verileceğini belirtti.

Projenin Avusturya’nın en büyük sanayi kuruluşlarından RHI’nin Eskişehir’deki şirketi Magnezit A.Ş. tarafından uygulandığını açıklayan Magnezit AŞ. Genel Müdürü Ekrem Bulur ise, “Böylesi önemli bir proje dünyada sadece Eskişehir ve Meksika’da uygulanıyor. Şirket olarak çevre konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti eğitime de yansıtmak için projeye başladık. Projenin başarılı olması durumunda ülkemize de örnek bir değer kazandırmış olacağız. Sanayiciler olarak ara eleman sıkıntımızı çözüme kavuşturmak zorundayız” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarından sonra TEGEV Başkanı Dr. Hayrettin Karcı, proje ile yapılacakları ve dual mesleki eğitim konusunda sanayicilere bilgi verdi. Toplantıda sanayinin gelişmesine doğrudan katkı sağlayacak bir teknik eğitim sisteminin oluşturulmasını amaçlayan projenin detayları sanayicilere açıklanırken karşılıklı iyi niyet mektubu imzalandı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com