Gençlerin ''Kurtuluş'' yolculuğu

Gençlerin ''Kurtuluş'' yolculuğu
Kütahya Gençlik Meclisinin yürüttüğü proje kapsamında, 81 ilden gelecek olan ve aralarında engellilerin de bulunduğu gençler, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin yaşandığı alanları gezip, şehitlik ve müzeleri ziyaret edecek.

Kütahya Gençlik Meclisinin yürüttüğü proje kapsamında, 81 ilden gelecek olan ve aralarında engellilerin de bulunduğu gençler, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin yaşandığı alanları gezip, şehitlik ve müzeleri ziyaret edecek.
KÜTAHYA -  Proje Koordinatörü Kurugil, yaptığı açıklamada, Kütahya'dan gençlerin kurduğu Kurtuluş Savaşını Araştırma Gençlik Grubunun, 10 Aralık 2006'da maddi imkanı kısıtlı ve başarılı lise öğrencilerine, Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy beldesi ile Dumlupınar ilçesinde muharebe alanlarını gezdirip tanıtarak ilk etkinliğini yaptığını hatırlattı.
Geçen yıl da ''Aslanlı Yolda 43 Genç'' projesi kapsamında şehitlik ve müzelerin ziyaret edildiğini anlatan Kurugil, gruptaki gençlerin bu yıl Kütahya Gençlik Meclisi bünyesinde faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.
Kurugil, ''Öncelikle çocuklara, devamında gençlerin diliyle gençlere ve yetişkinlere de mesajlar göndererek Kurtuluş Savaşı'nı tanıtmayı amaçladıklarını'' belirterek, şöyle dedi:
''30 Ağustos 1922'de analarımız, bacılarımız, dedelerimiz, gençlerimiz büyük bir kurtuluş zaferi kazandı. Analarımız kucaklarında çocukları ve sırtlarında top mermileri, amcalarımız, dedelerimiz, ağabeylerimiz nacak, silah, tabanca, süngülerle kendilerini savaşın içinde buldular. Tek amaçları vardı, vatanımızı gelecek nesillere tertemiz bırakmak. Kimi şehit, kimi ise gazi oldu. Ağızlarında bir lokma ekmek, ayaklarında bir çift eski çarık, ellerinde ise gelecek nesillerin hayatları vardı. Vatanımız uğruna kanlarını son damlasına kadar verdiler. Şehitlik mertebesine ulaşırken bu vatanın ne kadar büyük olduğunu düşmana gösterdiler. Dökülen kanlar, vatanımızın üstünde düşman bırakmayacak kadar büyüktü.''
-''KURTULUŞA GİDİYORUZ'' ETKİNLİKLERİ-
''Vatan uğruna canlarını ve kanlarını hiç düşünmeden veren ecdadımızın çarpıştığı toprakları yerinde ziyaret ederek öğrenmek ve o anları en azından görerek yaşayabilmeyi hedefliyoruz'' diyen Kurugil, ''Kurtuluşa gidiyoruz'' sloganıyla bir dizi etkinlik planladıklarını anlattı.
Kurugil, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin yaşandığı Zafertepe Çalköy ve Dumlupınar'daki tarihi ve kültürel mekanları, 81 ilden gelecek gençlere gezdirip tanıtacaklarını kaydetti.
Başvuruları ''www.kurtulusagidiyoruz.biz'' internet sitesinden kabul ettiklerini ve şimdiye kadar 575 gencin bu etkinliğe katılmak için başvuruda bulunduğunu dile getiren Kurugil, geziye 40'ı engelli olmak üzere 300 gencin katılacağını vurguladı.
Organizasyon programına ilişkin bilgi veren Kurugil, Kütahya Gençlik Meclisi üyelerinin 26 Ağustosta Afyonkarahisar'da Başkomutan Meydan Muharebesi'nin yaşandığı Kocatepe'ye giderek buradaki törenlere katılacağını ve müzelere ziyaretlerde bulunacağını söyledi.
Türkiye'nin 81 ilinden gelecek gençlerin 27 Ağustosta Kütahya'da buluşacağını anlatan Kurugil, şöyle devam etti:
 ''Proje kapsamında 27 Ağustosta Kütahya'ya gelecek gençler, aynı gün kent merkezinde Arkeoloji, Çini ve Kossuth müzeleri, Ulu Cami gibi tarihi ve kültürel mekanları gezecek. Bilecik'ten getirilen geleneksel bayrağı Giresun Gençlik Meclisi temsilcilerine teslim ettikten sonra ilk gün etkinliklerimiz sona erecek. 28 Ağustosta ise Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'ni ziyaret edip Kütahya'ya döndükten sonra Dumlupınar Üniversitesi'nde Kurtuluş Savaşı ile ilgili konferansa katılacağız. Emet ilçesindeki bor madeni tesislerini inceleyip 29 Ağustos sabahı Altıntaş ilçesindeki Zafertepe Çalköy'e hareket edeceğiz. Kırık Kağnı, Üç Komutan ve Zafertepe anıtları, Yüzbaşı Şekip Efendi ve Yıldırım Kemal şehitliklerinden sonra Dumlupınar ilçesinde Atatürk Evi ile müzeyi gezeceğiz. Zafertepe Çalköy beldesinde düzenleyeceğimiz fener alayıyla o günkü etkinliklerimiz son bulacak.''
Kurugil, Başkomutan Meydan Muharebesi'nin 87. yıl dönümü dolayısıyla 30 Ağustosta Zafertepe Çalköy ve Dumlupınar'daki törenlere katıldıktan sonra katılımcı gençlerin Kütahya'dan ayrılacağını sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com