Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
"CHP ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum, hesap sorun. Neden sizin yöneticileriniz başarı elde edememiş olmalarına rağmen yine de aynı yerlerde duruyorlar"

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, " CHP ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum, hesap sorun. Neden sizin yöneticileriniz başarı elde edememiş olmalarına rağmen yine de aynı yerlerde duruyorlar" dedi.

Bakan Kılıç, AK Parti Samsun İl Başkanlığınca Atakum Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen 51. Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. 

Seçimler öncesinde ve sonrasında yapılan bazı yorumları eleştiren Kılıç, şöyle konuştu:

"Seçimlerden sonra, daha 30 Mart gecesi bazı yorumları izledim. Kendilerinin toplum bilimcisi olduğunu ve yıllar yılı siyaset okuduklarını iddia edenler, seçim sonuçlarını herkesten daha iyi yorumlayacaklarını iddia edenler yine yanılgı içindeydi. Karşılaştırmalar yaparken yine bu aziz milletimize tepeden baktılar. 'Şurası şöyle oy verdi, çünkü böyle, burası böyle oy verdi, çünkü eğitim seviyesi böyle, burası şöyle oy verdi, çünkü yaşam standardı şöyle'. Bu analizleri yapan ve bu analizleri kendilerine rehber edinenler 30 Mart yerel seçimlerinde yüzde 45,5 Türkiye genelindeki oy oranıyla cevabını sandıkta almıştır."

- "Yenilmenin de bir şerefi vardır"

Kılıç, "Bunu görmek istemeyenler, anlamak istemeyenler seçim öncesinde şunu başlattılar, 'Seçimlere hile karışacak, seçimlerde oyunlar yapılacak' iddiasında bulundular. Yenilmenin de bir şerefi vardır. Seçimde AK Parti, bayrağı burcun en tepesine çıkartmıştır. Milletimiz AK Parti'ye sonuna kadar sahip çıkmıştır. Seçim sonuçlarıyla bunu açık ve seçik ortaya koymuştur. Bu bir seçimdir, bunun sonucunda kazanmak da var kaybetmek de. Kaybedenler de desinler ki, 'Biz kaybettik'. 'Neden kaybettik' onu araştırsınlar ama mızıkçılık yapmadan" ifadelerini kullandı.

"Türkiye genelinde bin 394 belediyenin 823 tanesini yani yüzde 59'unu kazanan AK Parti'ye seçimi kazanıp kazanmadığı noktasında soru sormak abesle iştigaldir" diyen Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP 16 ilde yüzde 5'in altında, 28 ilde yüzde 10'un altında. MHP 13 ilde yüzde 5'in altında ve 19 ilde yüzde 10'un altında. Bunlar bizim siyasi rakiplerimiz. BDP belli bir bölgenin dışında zaten bu seçimde yoktu. Siyasi rakiplerimizin ortaya koyduğu tablo bu. Bazıları şimdi ortaya çıkıp diyor ki, 'AK Parti'nin seçim başarısı o kadar da yüksek değil. Son seçime göre oy oranı düştü'. El insaf. 2011 seçimleri genel seçimdi, yerel seçim değildi. 2009 yerel seçimleriyle karşılaştırın bakalım, düşmüş müyüz çıkmış mıyız? Bir de bize eleştiri yaparken şöyle aynayı alın, bir de kendinize bakın. Eleştirin, eleştirmek hakkınız ama eleştirirken mahcup olmayın. Eleştirirken yaptığınız eleştirinin de temeli olsun. İstanbul'da seçimi kazandığını iddia ediyor hala daha ikinci gelen adam. 700 bin oy fark var. 700 değil 700 bin. Daha ben ne diyeyim."

- "Hangi başarıyı ortaya koydunuz da halen o koltukta oturuyorsunuz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesi, "Ben eğer seçimlerden birinci parti çıkmazsam koltuğumu bırakırım, genel başkanlıktan ayrılırım" dediğini anımsatan Kılıç, şunları söyledi:

"Şimdi bize eleştiri noktasında mangalda kül bırakmayanlar, siyasetin başarı ölçüsü nedir? Açık ve seçik ortada, dünyanın her tarafında böyle bu ama bizlere eleştiri getirirken 'ayrılın, başarısız oldunuz' diyenler tabiri caizse aldıkları sonuçlardan dolayı partilerini bir arada nasıl tutacaklarını şaşırır durumdalar. Bize siyasi eleştiri yapıyorlar, biz de eleştirimizi yapacağız. Sorarlar, ne yaptınız da halen o koltukta oturuyorsunuz? Hangi başarıyı ortaya koydunuz da halen o koltukta oturuyorsunuz? Ben buradan CHP ve MHP'ye gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum, hesap sorun. Neden sizin yöneticileriniz başarı elde edememiş olmalarına rağmen yine de aynı yerlerde duruyorlar?"

- "AK Parti ailesi istişare üzerine kurulmuş bir ailedir"

Bakan Akif Çağatay Kılıç, AK Parti'nin günlük bir siyasi parti olmadığını ve günlük yaşamadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bugün yaptıklarımız bizi geleceğe taşıyacak. Biz bugün hiç durmadan, hiç yorulmadan gelecekteki başarıların temelini atmak için çalışıyoruz. Burada bir kardeşlik var, birliktelik var. Farklı fikirlerimiz olabilir. Bazı konularda farklı düşüncelere sahip olabiliriz, aramızda konuşurken de bunları dile getiririz ama dışarı çıktığımızda birbirimizi sonuna kadar destekleriz. Biz böyle bir siyasi parti kültüründen geliyoruz. Buna biat diyenler var. Buna koşulsuz olarak gözü kapalı biat etmek, hiçbir şekilde soru sormamak, istişare etmemek diyenler var. Bunu diyenlere sadece şunu söylüyorum. AK Parti'nin belirleyeceği cumhurbaşkanı adayı için yaptığı istişare toplantılarına bir bakın. Milletvekilleriyle, teşkilatıyla, kongre üyeleriyle tek tek toplantı yapan bir genel başkan, her ay bir gününü teşkilata ayıran bir genel başkan, Meclis'te karar alınacağı zaman milletvekilleriyle istişare eden bir genel başkan var. AK Parti ailesi istişare üzerine kurulmuş bir ailedir." 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com