Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Konya'da:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Konyada:
"(Mahmut Uslu'ya yapılan saldırı) En son spor salonunda yaşanan konuda ciddi müdahaleler olmuştur. Yani hukuki sonuçları olacak olan bir takım hareketler sergilenmiştir. Bu anlamda bazı kişilerin spor müsabakalarından men cezası aldığı ve alacağı ortadadı

KONYA (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Mahmut Uslu'ya yapılan saldırıya ilişkin; "En son spor salonunda yaşanan konuda ciddi müdahaleler olmuştur. Yani hukuki sonuçları olacak olan bir takım hareketler sergilenmiştir. Bu anlamda bazı kişilerin spor müsabakalarından men cezası aldığı ve alacağı ortadadır. Tabii ki başka hukuki süreçler de olabilir, onlar gelecekte göreceğimiz şeyler" dedi.

Ziraat Türkiye Kupası final maçı için Konya'ya gelen Kılıç, Mevlana Müzesi ziyaretinin ardından Kapu Camisi önünde vatandaşlarla sohbet etti. Burada bir vatandaş, Kılıç'a "O kadar bilgisayar dağıtıyorsunuz, bu paraları nereden buluyorsunuz" diye sordu. 

Bakan Kılıç'ın "çalışıyoruz" diye cevap vermesi üzerine aynı kişi, "Çuvalın dibi delikse bunu dikmezsen üstünden istediğinizi dökün dolmaz. Çuvalın dibi düğümlendi. Bu para nereye gidecek, buraya geliyor işte" diye konuştu. Bunun üzerine Kılıç, çuvalın dibini 2002 yılında düğümlediklerini dile getirdi.

Kılıç, ardından AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun'u makamında ziyaret etti. Daha sonra Büyükşehir Belediyesine geçen Kılıç, burada da Başkan Tahir Akyürek'ten çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kılıç burada yaptığı açıklamada, bu akşam Konya'da herkesin güzel bir futbol müsabakası izleyeceğini ümit ettiğini söyledi.

Maçla ilgili tüm önlemlerin alındığını ifade eden Kılıç, "İnanıyorum ki; hem Galatasaray hem Eskişehir taraftarı, kupa finaline yakışır şekilde stattaki yerlerini alacaklar ve 90 dakika takımlarını destekleyecekler. Karşılaşmanın sonunda bir taraf kupayı kaldıracak. Sportif bir müsabakanın yaşandığı, sporculuğun ve sporun gereği centilmenlik ve hoşgörünün en önde olduğu bir müsabakanın yaşanmasını ümit ediyorum" diye konuştu.

- "Herhangi bir kişinin fiziki bir şiddet göstermesi kabul edilebilir bir şey değil"

Kılıç, son günlerde spor alanında hiç görmek istemedikleri, tasvip edemeyecekleri bir takım olaylar yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu olaylarla ilgili olarak da kanunların ortaya koyduğu çerçeve içinde hem emniyet güçlerimiz hem de hukuki süreçler işlemektedir. Her ne olursa olsun hiçbir şey fiziksel müdahaleyi ne haklı çıkarabilir ne de hafifletici şekilde görmemize sebep olabilir. Bunun herkes tarafından açık şekilde bilinmesi lazım. Herhangi bir kişinin fiziki bir şiddet göstermesi kabul edilebilir bir şey değil. Bu nereden gelirse gelsin bizim açımızdan hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir davranıştır. Hangi branşta olursa olsun spor kulüplerimizin yöneticilerinin, konuşurken, beyanat verirken, hareketleri ve davranışlarını ortaya koyarken kendi camialarındaki insanlara örnek teşkil ettiklerini unutmamaları gerekir. Hareket ve sözleri dikkatli kullanmamız gerekiyor."

Sürekli dile getirilen ve tırmanan karşılıklı sözlerin spora bir faydasının olmadığına işaret eden Kılıç, herkesin spora, spor camiasına. taraftara, kulüplerine faydası olacak şekilde hareket etmeyi en üst ve birinci öncelik olarak görmesi gerektiğini aktardı.

- Mahmut Uslu'ya yapılan saldırı

Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu'ya, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisindeki Galatasaray Odeabank-Fenerbahçe maçında yapılan yumruklu saldırıya da değinen Kılıç, "En son spor salonunda yaşanan konuda ciddi müdahaleler olmuştur. Yani hukuki sonuçları olacak olan bir takım hareketler sergilenmiştir. Bu anlamda bazı kişilerin spor müsabakalarından men cezası aldığı ve alacağı ortadadır. Tabii ki başka hukuki süreçler de olabilir, onlar gelecekte göreceğimiz şeyler. Sorumluluk makamında olan, spor camiasında temsil makamında olan kişiler, hareketleri, sözleri ve duruşlarıyla taraftarlarına örnek oluyorlar. Yöneticilerin, bu anlamdaki yaklaşımı da iyi değerlendirmeleri, söylediklerine ve davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Hiçbir gerekçe, fiziki bir müdahalenin mazur görülmesine neden olamaz" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "Bakanlık olarak iki kulüp başkan ve yöneticileriyle görüşme düşüncesinde misiniz? Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile görüşmeyi ya da siz bakanlık olarak, bu olayların engellenmesi için cezaların daha da artırılmasını düşünür müsünüz?" şeklindeki sorusu üzerine Kılıç, bu akşam kupa finali çerçevesinde Konya'da olacak TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile görüşeceğini bildirdi.

- "Futbol Federasyonu ile bir görüşmemiz olacak"

Kılıç, şöyle devam etti:

"Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerinin yöneticileriyle bir araya gelinmesi, şu anda federasyonun birinci derecedeki alanına giriyor. Bu akşam Galatasaray yöneticileri de olacak. Fakat ben önce Federasyon Başkanımız Yıldırım Demirören ile görüşeceğim. Tabii ki bunlar hoş şeyler değil. Fenerbahçe olsun Galatasaray olsun her ikisi de büyük camialar. Her iki kesimin de spor kulübü olarak ciddi bir taraftar desteği var. Şunu da unutmamamız  gerekiyor; her iki kulüp, her iki camia, sporun ruhuna, anlamına uygun davranmak durumundalar. Yöneticileri de taraftarlarımız da... Ama yöneticiler, sorumluluk makamında oldukları ve örnek oldukları için hem hareket hem sözleriyle dikkatli olmak zorundalar. Ben bu konudaki müzakerelerimi yapıp, futbol federasyonumuzla da bilgi alışverişinde bulunduktan sonra gelecekte nasıl adımlar atabiliriz, bunlara bakacağım ama tabii ki bu huzursuzluk hiçbir şekilde sürdürülebilir bir şey değildir. İnanıyorum ki Fenerbahçe yöneticileri de Galatasaray yöneticileri de şu anda gelinmiş olan noktadan hiç mutlu değillerdir. Bunun da bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorlardır. Gelecekteki durumun daha iyiye gitmesi için Futbol Federasyonu ile bir görüşmemiz olacak."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com