Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsun'da

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Samsunda
KıIıç: "(Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli) şu anda Türkiye'de tartışılan konu anladığım kadarıyla ve takip ettiğim kadarıyla konunun özünden çıkartılıp siyasi bir tartışma ortamına çekilmiştir"

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "(Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli) şu anda Türkiye'de tartışılan konu anladığım kadarıyla ve takip ettiğim kadarıyla konunun özünden çıkartılıp siyasi bir tartışma ortamına çekilmiştir" dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Samsun'a gelen Kılıç,  DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kılıç, burada yaptığı konuşmada,  AK Parti hükumetinin Türkiye'de yasakların kaldırılması noktasında ki çalışmalarının ortada olduğunu söyledi.

AK Parti'nin, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hiçbir zaman yasaklardan yana olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

"Şu anda Türkiye'de tartışılan konu anladığım kadarıyla ve takip ettiğim kadarıyla konunun özünden çıkartılıp siyasi bir tartışma ortamına çekilmiştir. Şimdi buradaki konun özü şudur, kişisel haklarla ilgili olarak devletimizin güvenliğiyle ilgili olarak ve aynı zamanda bunların korunmasıyla ilgili hukuk sistemimizin içerisindeki yer alan mahkemelerimizin verdiği kararlarla ilgili olarak sözü geçen şirketin ki biliyorsunuz Twitter aynı zamanda bir şirkettir de karşısındaki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mahkemelerinin ki mahkemeler biliyorsunuz bir milletin bağımsızlığının temel taşlarından birisidir, bir devletin varlığının temel taşlarından birisidir. Bağımsız Türk yargısının vermiş olduğu kararları bırakın uygulamayı, hiçbir şekilde devletin hiçbir kurumuyla veya ajansıyla veya başkanlığıyla temasa geçmeyi önemsemeyerek, bunu değerlendirmeyerek, hiçbir şekilde Türkiye'den gelen talepleri ciddiye almayarak hareket eden bir şirket var karşımızda." 

"Mahkeme kararlarının uygulanması noktasında ki diyalog kurulur ve bu konuda güvence alınırsa bu tedbiri engelleme kaldırılacaktır" ifadelerini kullanan Kılıç, şöyle devam etti:

"Şimdi bakın burada değişik uluslararası camiada örnekler var. Almanya'da var ırkçılıkla ilgili, Fransa'da var ırkçılıkla ilgili, Hindistan da var, iç karışıklığa sebep olabilecek bir takım gelişmelerde hem başka internet sitelerinin, sosyal medya ağlarının hem yine Twitterın 'Hint hükumetliyle beraber çalışıyoruz' bu sorunu çözmek üzere diye açıklamaları var. İngiltere'de şu anda bildiğim kadarıyla basından takip ettiğim kadarıyla 2011'de çıkan olaylarda Twitter'ın nasıl bir etki yarattığı, körükleyici bir etki yaratıp yaratmadığı noktasında bir araştırma var. Buradaki dikkat edilmesi gereken konu şu sosyal ağlara karşı olma değil, buradaki yaklaşım veya bunları yasaklamak. Biliyorsunuz ve biz daha önce bir tecrübe yaşadık, isim vererek söylüyorum, YouTube ile yaşadık. Kendileri bizimle devletle muhatap olarak, aradaki anlaşmaları yaparak sorunu çözdüler ve şu anda bunlara herhangi bir şey yok. Bizim taleplerimiz müteakip defalar ve Başbakanımız da bunu dile getirdi, mahkeme kararlarının kendileri tarafından ciddiye alınmasıdır. Konu bundan ibarettir. Ben bu  noktadaki tartışmaların da bu çerçeve içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Twitter'ın kapatılmasıyla ilgili Twitter şirketinin herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Kılıç, şöyle devam etti:

"Twitter şirketinin, üst yönetiminin Türkiye'de bu konuda ki hukuki süreci takip etmek üzere ve diyaloğu kurmak için bir avukatla temasa geçtiği, ve hatta bu tabi ki basından aldığım bilgi doğrultusunda dile getiriyorum, YouTube'nin kullandığı ve şu anda anlaşması olduğu avukatla temasa geçtiği ve o avukatın şu anda gerekli kurumlarla temas için de olduğu noktasında basından gelen bilgiler var. Tabii bu şunu gösteriyor, keşke bu girişimleri daha önce yapsalardı. Bizim, devletimizin bağımsızlığının sembolü olan, sembollerinden biri olan mahkeme kararlarımızın diyalog kurulması noktasında, harekete geçirilmesi noktasında bu girişimleri daha önce yapsalardı, bu noktaya da gelmeyecektik diye tahmin ediyorum."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com