Genel af olacak mı? Başbakan Erdoğan cevaplıyor

Genel af olacak mı? Başbakan Erdoğan cevaplıyor
Başbakan Erdoğan, A Haber ve ATV ortak yayınında gündeme ilişkin soruları cevaplıyor.
Erdoğan ilk olarak haftasonu gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyareti ile ilgili soruları cevapladı.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:
 
"Diyarbakır'daki buluşma birçok yönüyle çözüm sürecini güçlendiren bir adım oldu. Sayın Barzani'nin ve Şivan Perwer'in katılması geçekten buna farklı bir güç kattı. İlk gün yaklaşık 60 bin Diyarbakırlı bir araya geldi. Sayın Barzani'nin konuşması bu buluşmanın bir milat olması bakımından önemliydi. Bir barış havasını bu kucaklaşmayla gerçekleştirmiş olduk. Belki ertelenmişti ama böyle bir buluşmanın gerçekleşmesi cesaret işiydi.

ŞİVAN PERWER'E VATANDAŞLIK VERMEYE HAZIRIZ
 
Şivan Perwer'in 28 yıl sonra ülkesine gelmesi, üzerinde konuşulması gereken konular. Vatandaşlık konusunda da isterse, elimizden geleni yapacağımızı kendisine söyledim. Şivan bize cevabı verecek, biz de üzerimize düşebi yapacağız. Kürdistan ifadesinden muhalefetin rahatsız olması manidar. Bunlar tarihi bilmiyorlar. Irak anayasasında Kürdistan bölgesi olarak geçer. Bu onların anayasal ismidir. Gazi Mustafa Kemal'in imzaladığı bir kararname var elimde. Burada Kürdistan ifadesi yer alıyor.
 
Gazi'nin aynı şekilde Lazistan ve Kürdistan ifadelerini kullandığı konuşmaları var. Bu ifadeleri kullanan Gazi Mustafa Kemal bölücü mü? Bana bölücü diyenler Mustafa Kemal'i nereye koyacaklar. İşi Osmanlı'ya götürecek olursak zaten orada her şey açık ve net ortada. Türkiye ile ilgil yaklaşım konusunda bunu bizim kabul etmemiz asla mümkün değil. (Türkiye Kürdistanı) Ne benden böyle bir sadır olmuştur ne ben böyle bir ifade kullanmışımdır. Bu ifadeler belli kesimleri tahrik etmekten başka bir işe yaramaz. 
 
Diyabakır Belediye Başkanı'nın böyle bir ifade kullanması şık olmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ismi bellidir. Kendi bölgesinin ismi de bellidir; Güneydoğu Anadolu Bölgesi'dir. Bu tür şeyler toplum içinde rahatsızlıklara neden olur. Güzel bir hafta sonundan sonra böyle ifadelerinin kullanılması şık olmamıştır."

GENEL AF OLACAK MI?

Mesud Barzani'nin, Abdullah Öcalan'ın genel aftan yararlanabileceği yönündeki imaların sorulduğu Başbakan Erdoğan, "Ben genel af konusunda bir ifade kullanmadım. Bir Uşak konuşmam vardır. Orada çok açık söyledim. Katili affetme yetkisini kendimde göremem. Af yetkisi maktulun varislerine aittir. O şehit ailelerine onun hesabını nasıl verebiliriz?" diyerek iddiaları yer etti.

(DSE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com