Genel Kurmay Başkanlığı'na Tepkiler Sürüyor

Genel Kurmay Başkanlığı'na Tepkiler Sürüyor
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TSK'nın Balyoz açıklamasını eleştirdi..

Genelkurmay Başkanlığı'nın dün akşam saatlerinde Balyoz Darbe Planı davası kapsamında tutuklanan 163 askeri personele ilişkin yaptığı açıklamaya başka hükümet kanadı olmak üzere siyasilerden sert tepki geldi.

TSK'nın "163 personelin tutukluluk haline devamını anlamakta güçlük çekiyoruz" açıklamasıyla ilgili ilk tepki TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'den geldi.

TSK'yı "Keşke böyle bir açıklama yapmasaydı" diyerek eleştiren Şahin, açıklamanın yargılamaya müdahale olarak algılandığını söyledi.

Mehmet Ali Şahin, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, "Askerlerimizin hala tutuklu olmalarını anlamakta zorlanıyoruz" açıklamasını eleştirdi. "Keşke böyle bir açıklama yapılmasaydı" diyen Şahin, kararlara itiraz için Yargıtay'ı adres gösterdi. Devam eden davalar konusunda değerlendirme yapılmaması gerektiğini belirten Şahin, "Hatalı karar varsa, 'bildirilerle yargılamaya gölge düşüyor' izlenimi vermek yerine Yargıtay var" dedi. Meclis Başkanı yargıya da seslendi, "Yargı süreçlerinin makul sürede sonuçlanması tutuklamaların adeta cezaya dönüşmemesine azami özen gösterilmeli" dedi.

YARGI BAĞIMSIZLIĞINI HATIRLATTI

TSK'nın tutuklu Balyoz sanıkları hakkında dün yapmış olduğu açıklamaya bir tepki de AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç'tan geldi.

TSK'nın yaptığı açıklamayı eleştiren Kılıç,"Yargılama devam ederken yapılan açıklamalar yanlış" yorumunda bulundu.

YARGIYA MÜDAHALE VAR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise TSK'yı şu sözlerle eleştirdi:

"Keşke yapılmasıydı. Bu yargıya müdahale olarak algılanır."

CHP'DEN DE ELEŞTİRİ VAR


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genelkurmay'ın ''Balyoz Davası''ndaki tutuklamalara ilişkin açıklamasını ''aşırı hassasiyet'' olarak değerlendirerek, doğru bulmadığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, konuya ilişkin soru üzerine, ''Aşırı bir hassasiyet. Sonuçta işleyen bir yargı süreci var. İşleyen yargı içerisinde siyasetin yargıya müdahale ettiğini biz CHP olarak her zaman iddia ediyoruz, ifade ediyoruz. Ama Genelkurmayın, olayın tarafı olarak kendisini görüp açıklama yapmasını aşırı bir hassasiyet olarak görüyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Yargıya müdahale etmiyor mu?'' sözlerine karşılık ise Hamzaçebi, ''Hayır. Aşırı hassasiyet olarak değerlendiriyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir demokrasidir, hukukun üstünlüğünün olduğu bir demokrasidir. Adalet ve Kalkınma Partisi demokrasinin temel kurallarını ne kadar aşındırmaya çalışsa da Türkiye'de hiçbir kuvvet demokrasiye dışardan müdahale edemez, böyle yetkiyi kendisinde göremez. Bir aşırı hassasiyetin ifadesi olarak görüyorum. Tabii ki doğru bulmuyorum'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com