Genelkurmay Başkanı Orgenerel Özel Azerbaycan'da

Genelkurmay Başkanı Orgenerel Özel Azerbaycanda
Orgeneral Özel, merhum Cumhrubaşkanı Aliyev'in mezarını, 20 Ocak Şehitleri Hiyabanı'nı ve Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret etti

BAKÜ (AA) - Genelkurmay Başkanı Orgenerel Necdet Özel, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a geldi.

Bakü'de, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'da bulunan mezarını ziyaret eden Özel, Haydar Aliyev'in eşi Zarife Aliyeva'nın da mezarına karanfil bıraktı.

Orgeneral Özel'e eşlik eden Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Askeri Ataşe Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler ve diğer yetkililer, 20 Ocak Şehitleri Hiyabanı'nı ziyaretin ardından Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu.

Bakü Türk Şehitliği'ni ziyaret eden Özel, saygı duruşunda bulunduktan sonra buradaki anıta da çelenk sundu. Şehit mezarlarına karanfil bırakan Orgeneral Özel, şehitlik anı defterini imzaladı.

Genelkurmay Başkanı Özel, deftere şunları yazdı: 

"Yüce Türk milletinin kahraman evlatları, aziz şehitlerimiz! Birinci Dünya Savaşı'nda, dünyanın en güçlü orduları karşısında birçok cephede savaşmış bir milletin askerleri olarak sizler, daha yaralarınızı sarmadan Azerbaycanlı kardeşlerinizin yardımına koşarak, Gence'den başlayıp Bakü'de zaferle sonuçlanan harekatta, Azerbaycanlı kardeşlerimizle omuz omuza çarpıştınız ve onların özgürlüğü uğruna canlarınızı feda ettiniz. 

Tarihte eşine çok az rastlanılabilecek bu fedakarlığınız, asil Türk milletinin şanlı tarihine altın harflerle yazılmıştır. Canınızı hiçe sayarak yapmış olduğunuz bu kahramanlık, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin sarsılmaz temellerini oluşturmuştur.

İki ülke bayraklarının gölgesinde birer mukaddes emanet olarak kucaklandığınız bu kardeş ülke topraklarında rahat uyuyunuz. Sizler, kanlarınızı akıtarak bir gül bahçesine çevirdiğiniz bu vatanda, ebedi dostluğumuzun nişanesi olarak sonsuza kadar yaşatılacaksınız. Aziz hatıranızın önünde saygı, şükran ve minnetle eğiliyorum. Ruhlarınız şad olsun!"

Genelkurmay Başkanı Orgenerel Özel'in 4 Nisan'a kadar sürecek Azerbaycan ziyareti kapsamında, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Dışişleri Bakanı Ramil Usubov'la bir araya geleceği ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edileceği belirtildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com