Genelkurmay: Belgelerde tahrifat var

Genelkurmay: Belgelerde tahrifat var
Genelkurmay, Ergenekon dosyasında yer alan bazı TSK belgelerinde tahrifat yapıldığını tespit etti.

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da aralarında olduğu 12'si tutuklu 14 şüpheli hakkında açılan davanın ek klasörlerinde Genelkurmay'ın şüphelilerde ele geçirilen belgeler hakkındaki hazırladığı rapor yer aldı.

SAVCILIK 'BELGELER GİZLİ Mİ?' DİYE SORDU

Ek delil klasörlerinde yer alan yazışmalara göre, soruşturma savcılığı sanıklar Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan'da bulunan belgeleri Genelkurmay'a gönderdi. Savcılık, Genelkurmay'dan söz konusu belgelerin 'devletin güvenliğine ilişkin belgeler olup olmadığını, gizliliklerinin kalkıp kalkmadığını ve belgelerin şahıslarda olmasında sakınca olup olmadığını' sordu.
 
GENELKURMAY 29 BELGE İNCELEDİ

Savcılığın talebi üzerine gönderilen 29 adet belge incelendi. 'İç tehdit unsurları', 'terörle etkin mücadele', 'Türkiye'deki aşiretlerle ilgili bilgiler', 'İsrail Devleti ve şirketlerinin GAP bölgesinde yaptığı çalışmalar' konulu belgelerin incelenmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na rapor gönderildi.
 
16 BELGE TSK'YA AİT DEĞİL

Raporda 29 adet belgenin 16 tanesinin TSK'ya ait olmadığı, 9 tanesinin güncelliğini yitirdiği belirtildi. 4 belgenin ise gizlilik derecesine sahip olduğu ve gizliliklerinin kalkmadığı belirtildi.
 
TSK'YA AİT BELGELER ÜZERİNDE TAHRİFAT YAPILMIŞ

16 tane belgenin TSK'ya ait olmadığının belirtildiği raporda, gönderilen belgeler arasında TSK'ya ait bazı belgelerin bulunduğu ancak bu belgeler üzerinde tahrifat yapılarak sahte olarak üretildiği vurgulandı.
 
TAHRİFAT YAPANLAR HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILDI

Genelkurmay, söz konusu belgelerin üzerinde tahrifat yapılmak suretiyle sahte olarak üretildiği tespit edilmiştir. Konuyla ilgili Askeri Savcılık tarafından soruşturma açılmış ve soruşturma neticesinde olayın failleri hakkında kamu davası açılmıştır" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com