Genelkurmay "Büyük Sırrı" İtiraf Etti

Genelkurmay "Büyük Sırrı" İtiraf Etti
Genelkurmay, “Başbakanlık istemesine rağmen üç generalin emeklilik belgelerini göndermediğini” itiraf etti...

21 maddelik 3 generalin açığa alınmasıyla ilgili yazılı açıklamada Genelkurmay, “Başbakanlık istemesine rağmen üç generalin emeklilik belgelerini göndermediğini” itiraf etti..

Cumhuriyet tarihinde ilk kez üç generalin açığa alınmasıyla ilgili gelişme hakkında Genelkurmay Başkanlığı da tarihinin en uzun yazılı açıklamalarından birini yaptı. Genelkurmay'ın 21 maddelik açıklamasındaki bir ayrıntı, Başbakanlık'ın üç komutanı emekli etme üzerine çalıştığını ortaya çıkardı. Genelkurmay, uzun açıklamasıyla ikinci kez kişiye özel açıklama da yapmış oldu. Daha önce Albay Dursun Çiçek'in terfisiyle ilgili açıklama yapılmıştı.

TÜM SÜREÇ AYRINTILARIYLA ANLATILDI

İçişleri ve Milli Savunma bakanları tarafından açığa alınan Balyoz davası sanığı Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu hakkında Karargah'tan ayrıntılı bir açıklama yapıldı. 21 maddelik alışılmışın ötesinde uzun açıklamada, Helvacıoğlu, Kaya ve Gavremoğlu hakkında Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısından buyana yapılan işlemler ayrıntılı olarak ve tarihsel sırayla belirtildi.

ÜÇ PAŞA İÇİN 3 KEZ KARARNAME ÇIKTI

Açıklamaya göre, Genelkurmay, üç general ve amiralin terfi ve atama kararnamelerini üç kez Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına gönderdi. İlk iki kararname de imzalanmazken, Başbakanlık, terfi ve atama kararnamesi son kez önüne geldiğinde generallerin emeklilik işlemlerine ilişkin belgeleri Genelkurmay'dan istedi. Genelkurmay göndermeyince, üç general açığa alındılar.

BAŞBAKANLIK EMEKLİLİK BELGESİ İSTEDİ

Genelkurmay'ın açıklamasının 17. maddesinde çarpıcı gelişme şöyle yeraldı: “21 Ekim 2010 tarihinde ise; Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla, ilgili personel hakkında emeklilik işlemlerine ilişkin belgelerin birer suretini talep etmiştir.” Genelkurmay, 17. maddenin devamında ise Başbakanlık'ın bu talebini yerine getirmediğini üstü kapalı biçimde itiraf etti.

EMEKLİLİK DEĞİL TERFİ GÖNDERİLDİ

Genelkurmay, Başbakanlık'ın talebine karşın, emeklilik belgeleri yerine, tekrar terfi ve atama kararnamelerinin gönderildiğini vurguladı. Genelkurmay'ın Başbakanlık'ın isteğini yerine getirmemesi sonrasında üç paşa, görevden alınmıştı. Açıklamada, 3 generalin AYİM'e açığa almayla ilgili dava açtıkları da belirtildi. TSK tarihinde kişiye özel ilk açıklamasını Albay Dursun Çiçek'in paşa yapılmamasıyla ilgili 2009 YAŞ toplantısı sonrası yapmıştı. TSK bu kez üç kişiye özel açıklama yaptı. Bu açıklama da yine benzer konuda oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com