Genelkurmay, "TSK'da Fişleme Var" Diyen Milletvekilini Karargaha Çağırdı!

Genelkurmay, "TSK'da Fişleme Var" Diyen Milletvekilini Karargaha Çağırdı!
Uzun süredir TSK'da etnik ve mezhepsel fişleme olduğu iddialarını gündeme getiren CHP'li Atilla Kart, yarın kritik bir görüşme yapacak. İddiaları yalanlayan Genelkurmay, Kart'ı da ikna etmek için Karargah'a çağırdı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

CHP Konya milletvekili Atilla Kart, başta Hava Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere TSK'nın pek çok biriminde son yıllarda fişlemenin arttığını birçok kez dile getirmişti. Kart, etnik ve mezhepsel bağları nedeniyle askeri personelin emekliliğe ya da ayrılmaya zorlandığını öne sürmüştü. 

GENELKURMAY ÖNCE YALANLADI SONRA İKNA İÇİN DAVET ETTİ!

TSK ise geçtiğimiz günlerde Genelkurmay açıklaması ile iddiaları yalanlamış, “TSK’da hiçbir dönemde personel arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapılmamıştır. TSK’da ayırma işlemleri; yasalarda belirtilen nedenlere ve somut, hukukî delillere dayanarak yapılmaktadır. Konu ile ilgili iddialar gerçek dışıdır.” ifadelerine yer vermişti. 

BU İKİNCİ RANDEVU TALEBİ

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise SANSÜRSÜZ HABER'E konuştu. "Benim iddiaları dile getirdiğim basın toplantısından 1 saat sonra Genelkurmay'dan arayıp, randevu talep ettiler, 
Genelkurmay Adli Müşavirliği'nden iki kişi geldi, 'size bu konuda bilgi vermek istiyoruz' dediler. Ben de onlara görüşmek için uygun bir zaman bildirdim ama 1 saat sonra o görüşmeyi iptal ettiler. Gerekçe olarak da 'çok sayıda dosya ve belge toplamamız lazım, zaman alacak' diye mazeret bildirdiler." dedi 

ERTELENEN GÖRÜŞME YARIN

SANSÜRSÜZ HABER, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki fişleme iddialarının peşini bırakmadı. 8 Mayıs'ta alınan ve iptal edilen  o randevunun, yarın gerçekleşeceği haberini aldı. Ancak gösterilecek çok sayıda belge ve dosya olduğunu belirten askeri yetkililer, Kart'ı Genelkurmay'a davet etti.  

SORUŞTURMALARI NEDEN MİT YAPIYOR, AÇIKLAMA BEKLİYORUZ! 

Sansürsüz Haber'e, görüşmeyle ilgili bilgi veren Kart da iki yıldır, yetkililerden bu konuda görüşme talep ettiğini, nihayet görüşmenin gerçekleşecek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Ancak  iddialarından geri adım almayacağını ifade etti. Kart, sadece  Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 2010-11 ve 2012 yıllarında 2119 kişinin süresi gelmediği halde ayrılmaya zorlandığını vurguladı. Son dönemdeki sayı ile birlikte yaklaşık 4000 kişinin bugüne dek TSK'dan ayrıldığını belirtti. "Ayrılan Pilotları örnek gösteriyorlar. O ayrı konu.  Daha farklı bir tablodan söz ediyorum. Bu disiplin soruşturmalarını neden istihbarat yani MİT yapıyor. Bunu açıklasınlar. Bu soruşturmayı MİT  yapıyorsa orada demokrasi ve temel haklar söz konusu olamaz. Neden disiplin soruşturması sıralı sicil yoluyla değil, istihbaratçılar aracılığıyla yapılıyor, bunu açıklamalarını bekliyoruz" diye konuştu. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com