Geniz eti nedir?

Geniz eti nedir?
Op.Dr.Beklen Sami Üre Geniz Eti (Adenoid ) hastalığı nedir ve nezaman ameliyat edilmesi gerektiği konusunun önemi hakkında bilgi verdi...

Eskişehir Özel Onvak Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Beklen Sami Üre Geniz Eti (Adenoid ) hastalığı nedir ve nezaman ameliyat edilmesi gerektiği konusunun önemi hakkında bilgi verdi :
ÜRE :

Doktorların sıklıkla geniz Eti ve bademcik sözcüklerini beraber kullandıklarına şahit olmuşsunuzdur. Aynada boğazınızı açıp bakınca bile bademciklerinizi görebilirsiniz, peki geniz Eti nedir ve nerededir ? Geniz Eti, normal muayene ile saptanamaz. Doktor ancak özel bir endoskop ile bu bölgeye ulaşabilir veya küçük çocuklarda röntgen ile geniz etinin boyutunu saptayabilir.

Peki geniz Eti nedir? Burun boşluğunun arka kısmında bulunan bir doku kitlesidir. (Şekil 1) Boğazımızın ise arka üst kısmında, yumuşak damağın hemen üzerinde yer alır. Vücüdumuzun mikro-organizmalar ile olan savaşına , antikor üreterek yardımcı olur ve özellikle bebeklikte burundan giren zararlı organizmalar için ilk savunma hattını oluşturur.

Çocuklarda geniz Eti fonksiyonunu kaybederek 5 yaşından sonra küçülmeye başlar ve ergenlik çağında genellikle yok olur.Ancak bazı çocuklarda bu gerileme gerçekleşmez ve sorunlar işte bu durumda baş gösterir.

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir ?

Geniz Eti vücüdumuza giren mikropları yakaladığından, enfeksiyon ile mücadele sırasında geçici olarak büyüyecektir. Aşağıdaki bulgular genellikle bu büyüme ile ilgilidir.
• Burundan nefese alamama ve ağız solunumu
• Sesli nefes alıp verme
• Horlama
• Uykuda bir kaç saniye solunum durması
• Sık sinüzit ve üst solunum yolları atakları
• Kreş veya okul çağı çocuğunda sık tekrarlayan orta kulak iltihabı veya orta kulakta sıvı birikmesi

Doktorunuz yukarıdaki belirtilerin büyümüş geniz etine bağlı olduğunu düşünürse çocuğunuza antibiyotik ve burun spreylerinden oluşan bir tedavi başlayabilir. Bu tedavinin süresi bazen 2-3 haftayı bulabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Gereklidir?

Eğer yukarıdaki belirtiler yeterli ilaç kullanımına rağmen çocuğunuzu rahatsız etmeyi sürdürür ise doktrorunuz geniz etinin ameliyatla çıkarılmasını önerebilir. Özellikle aşağıdaki bulguların uzun sürmesi geniz Eti ameliyatını kaçınılmaz hale getirebilir:

• burundan nefes alma güçlüğü
• uykuda solunum durması
• sık tekrarlayan enfeksiyonlar
• ilaç tedavisine cevap vermeyen orta kulak iltihabı veya orta kulakta sıvı birikmesi

Geniz etinin alınması özellikle sık tekrarlayan sinüzit veya orta kulak iltihabı durumlarında çok önemlidir. Büyümüş geniz Eti, orta kulağın hava almasını engeller ve sıvı birikimine neden olur. Bu uzun süre devam ederse geçici işitme kaybı gelişebilir. Bazen bu durum o kadar şiddetli olur ki geniz Eti ameliyatı yanında kulak zarına tüp takılması da gerekebilir.
Geniz Eti Ameliyatı Sırasında ve Sonrasında Çocuğunuzu ve Sizi Neler Bekliyor?
Ne kadar sık yapılan ve basit bir ameliyat da olsa, her tür cerrahi işlem anne baba ve çocuklar için her zaman korkutucudur. Aşağıdakilerin bilinmesi sizleri bu süreçte rahatlatacaktır.
• Geniz Eti ameliyatı genel anestezi ile yapılır.
• Çocuğunuz 30-45 dakika arasında anestezi alacaktır
• İşlem çocuğunuzun ağız boşluğundan gerçekleştirilir, yani cildinde herhangi bir dikiş ve kesi gerekmez.
• Genel olarak, ameliyat edilmiş çocuk o geceyi hastanede geçirir ve ertesi gün taburcu olur.
• Ameliyat sonrası 1-2 gün boğaz ağrısı normaldir
• 4-5 gün içinde çocuğunuz tamamen normale dönecektir.
Genelde geniz etine bağlı tüm bulgular ameliyat sonrası hızla kaybolur. Bazı çocuklarda ise ameliyat bölgesinde gelişen ödem nedeni ile bu düzelme gecikebilir. Unutulmaması gereken en önemli şey, yukarıda bahsedilen bulgulara neden olmayan geniz etinin büyüklüğünün önemi olmadığıdır. Böyle bir durumda doktorunuz ameliyat yerine takip önerebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com