Genlerden geleceği görmek mümkün mü?

Genlerden geleceği görmek mümkün mü?
Bazı futbolcuların kariyerleri erken mi bitecek?

İngiltere Premier Ligi'nde yer alan bir takım, oyuncularının performanslarını ve sakatlığa yatkınlığını belirlemek için DNA'larını inceletti.

SAKATLIK RİSKİ GEN ANALİZİ İLE SAPTANIYOR

Bir Premier Lig kulübü oyuncularının sakatlığa yatkınlığını belirlemek için DNA'larını inceletti. ABD'de yapılan araştırmada, performansı artıran genler de belirleniyor.

İngiltere Premier Ligi'nde yer alan bir takım, oyuncularının performanslarını ve sakatlığa yatkınlığını belirlemek için DNA'larını inceletti. Atletik performans ve sakatlıkta önemli yer tutan 100 geni içeren örnekler, ABD'deki Yale Üniversitesi'nde “biyoçip” adlı özel bir cihazla incelendi.

FUTBOLCU İÇİN TEHDİT

Yeni yöntemin bazı fut bolcuların kariyerleri nin erken bitmesine yol açacağı öne sürülüyor. Kambouris, takımın adını ve oyuncuların kimlik bilgilerinin kendisine söylenmediğini belirterek,“Ağızdan alınarak gönderilen örneklerde çok iyi genler vardı. Örneğin solunumun çok iyi olduğuna işaret eden genler; bu sahada iyi performans anlamına geliyor” dedi.

GENLER KARŞILAŞTIRILIYOR

Sakatlık riski yüksek olanların belirlenmesi için mutasyona uğramış gene sahip fut bol cular da saptandı. Bu saptama için biyoçipe tendon sakatlıklarının habercisi olan, geçen yılİn giltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Nicola Maffuli tarafından belirlenen “COL5A1” genindeki mutasyon örnekleri ve mutasyona uğramış başka genler konuldu. Böylece cihazda, DNA örneği bu genlerle eşleşen futbolcuların sakatlık riskinin yüksek olduğu belirlenmiş oldu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com