"Gerçek bir intibak değil"

"Gerçek bir intibak değil"
Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen uzun süredir tartışılan İntibak Yasası’nın gerçek bir intibak düzenlemesi olmadığını vurguladı.

Beysülen, 2000 yılı öncesinde emekli olmuş 2.5 milyon SSK emeklisinin aynıları arasındaki farkı gidermek üzere, yapılan basit bir iç düzenleme olduğunu dile getirdi.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen uzun süredir tartışılan İntibak Yasası’nın gerçek bir intibak düzenlemesi olmadığını vurgulayarak, 2000 yılı öncesinde emekli olmuş 2.5 milyon SSK emeklisinin aynıları arasındaki farkı gidermek üzere, yapılan basit bir iç düzenleme olduğunu dile getirdi.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, İntibak Yasası ile ilgili açıklama yaptı. Beysülen yaptığı açıklamada, uzun süredir tartışılan İntibak Yasası’nın gerçek bir intibak düzenlemesi olmadığını vurgulayarak, 2000 yılı öncesinde emekli olmuş 2.5 milyon SSK emeklisinin aynıları arasındaki farkı gidermek üzere, yapılan basit bir iç düzenleme olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin mutfak giderinin karşılığı olan açlık sınırı bin 50 TL, yoksulluk sınırının ise 3 bin 200 TL olduğunu kaydeden Beysülen konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bu rakamlar yaşam kalitesinin tespitinde dikkate alınması gereken rakamlar olduğuna göre, büyük bölümü açlık sınırının altında maaş alan emekliler Türkiye’nin yaşam koşullarına uyumlu yaşamamaktadır. O zaman yapılması gereken yıllarını bu ülkeye vermiş olan emeklilerin yaşam kalitesini yükseltmek ve çağın gerekleriyle uyumlu hale getirmek üzere, ülke koşullarına uygun maaş almaları sağlamak olmalıdır. Bunun için açlık ve yoksulluk sınırı rakamları ile TÜİK tarafından tespit edilen asgari geçim endeksi referans alınmalı. Hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olursa olsun, tüm emekliler ile emekli dul ve yetimlerinin, maaşları tek bir hesaplama yöntemiyle yeniden düzenlenmelidir.”

“SORUN MAAŞLARIN TESPİTİNDE HANGİ KRİTERLERİN DİKKATE ALINACAĞI İLE İLGİLİ”

Türkiye’nin yaşam koşulları dikkate alınmadan, sorunu sadece emekli maaşları arasındaki farka indirgemenin intibak tartışmasının doğru zeminde yapılmasını engellediğini kaydeden Beysülen, “Oysa sorun maaşların tespitinde hangi kriterlerin dikkate alınacağı ile ilgilidir” dedi.

“HÜKÜMETİN TOPLUMU MANİPÜLASYONLARLA YANILTMASI BUNUNLA DA SINIRLI DEĞİL”

Beysülen, hükümetin toplumu manipülasyonlarla yanıltmasının bununla da sınırlı olmadığını dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın dün Manisa’da “Çalışma Bakanlığımız yaptığı çalışma sonucu yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 gibi üçlü alternatif getirmişti, biz Bakanlar Kurulu olarak tüm bakanlarımızın katılımıyla en yüksek alternatifi, yani yüzde 70’i kabul etti. Emeklilerimize bu oranda zam verdik” şeklinde bir açıklama yaptığını belirten Beysülen, Arınç’ın sanki emeklilere yüzde 70 zam veriliyormuş gibi bir hava yarattığını, bu açıklamaların basında da emeklilere yüzde 70 zam veriliyor şeklinde yer aldığını vurguladı.

Bu konuda basını daha özenli davranmaya ve yapılan açıklamaları doğru biçimde kamuoyuna duyurmaya çağıran Beysülen, “Arınç’ın verdik dediği yüzde 70, 2000’den 2007’ye kadar olan yılların yıllık büyüme oranlarının yüzde 70’idir” ifadelerini kullandı. (NSK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com