Gerçek işsiz sayısı 4,5 milyon

Gerçek işsiz sayısı 4,5 milyon
DİSK-AR, TÜİK tarafından 2012 yılı geneline ilişkin açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, yüzde 9.2 olarak açıklanan işsizlik oranının gerçekte yüzde 15.38, işsiz sayısının ise 2 milyon 518 bin değil 4 milyon 512 bin kişi oldu
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi 2012 yılı sonuçlarını değerlendirdi. Buna göre, ekonomik büyüme rakamlarındaki yavaşlama ile birlikte Haziran ayında işsizlik verilerine yansımaya başlayan olumsuz tablo yıllık ortalamalara yeterince yansımadı. Resmi işsizlik oranının bir önceki yıla göre 0.6 puan azaldığının belirtildiği açıklamada, “Hatırlanacağı üzere istihdamda verilerin hızla bozulmaya başladığı haziran döneminden bu yana işsizlik 1.4 puan artış göstermiş ve işsizlik oranı yüzde 9.4 olmuştu. Bu eğilimin sonuçları Aralık verilerinde daha net görülecektir” denildi.
 
KADINLAR İÇİN GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 23
 
DİSK-AR, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 9.2 değil, yüzde 15.38, işsiz sayısının da 2 milyon 518 bin değil, 4 milyon 512 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıkladı. Kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 23 oldu. Gizli işsiz olarak görülen eksik ve yetersiz istihdam edilenler de ilave edildiğinde işsizlik oranı yüzde 18.26, işsiz sayısı da 5 milyon 355 bin kişi düzeyinde oldu.
 
ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR’DA DURUM VAHİM
 
Umudu olmadığı için ve diğer nedenlerle işsiz sayılmayanların dahil edilmesi ile bulunan geniş tanımlı işsizlik oranının bölgelere göre en ciddi şekilde arttığı yer 5.87 puan ile Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgesi oldu. Bölgede umudu kesik işsizlerin oranı yüzde 60 artarak 120 binden 192 bine fırladı. Söz konusu illerde 42 bin işsize karşı son 3 aydır iş aramadığı için işsiz sayılmayan fakat işe başlamaya hazır 212 bin işsizin olduğu tespit edildi. Bu veri ilave edildiğinde bölge için işsizlik oranı yüzde 6.9’dan yüzde 30.9’a fırlıyor. Geniş tanımlı işsizliğin en hızlı düştüğü bölge ise Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinden oluşan TR21 bölgesi oldu. Geniş tanımlı işsizlik 4.13 puan azalarak yüzde 13.04 oldu. Geniş tanımlı işsizliğin en yüksek olduğu bölge yüzde 34.36 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerinden oluşan TRC3 bölgesi olurken, Manisa, Afyon, Kütahya, Uşak illerinden oluşan TR33 bölgesi yüzde 7.14 ile en düşük işsizliğin olduğu bölge oldu. Zonguldak, Karabük, Bartın illerinden oluşan TR81 bölgesi de geniş tanımlı işsizliğin 2.98’lik puanla en çok arttığı iller arasında yer aldı.
 
KADINLARIN YÜZDE 54’Ü KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR
 
DİSK-AR, kadınların yüzde 54’ünün kayıtdışı olarak çalıştığını açıkladı. Buna göre, çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece biri çalışma hayatı içinde yer alıyor. Yüksekokul mezunu kadınlarda işsizlik oranı Kasım 2012 dönemi için yüzde 16.6 ile erkeklerin yüzde 7.6’lık oranının iki katından fazla olarak açıklanmıştı. Bu kategoride yer alan kadınların işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 110 bin kişi artış göstererek 232 binden 342 bine fırlamış durumda.
 
TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİ 2 KİŞİDEN BİRİ ÇALIŞMIYOR
 
Türkiye’de çalışma çağındaki her iki kişiden birinin çalışmadığının belirtildiği açıklamada, işgücüne katılım oranının 2012 yılı için yüzde 50 düzeyinde gerçekleştiği, işsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açığa çıkan bu durumun, Türkiye’de işsizliği olduğundan düşük gösterdiğine dikkat çekildi. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com