Gergedan Mevsimi'ne kırık not

Gergedan Mevsimi'ne kırık not
Bahman Ghobadi'nin Türkiye'de çektiği ve 26 Ekim'de vizyona girecek olan "Gergedan Mevsimi", medya mensuplarıyla buluştu.

Başrollerini Monica Bellucci, Behrouz Vossoughi, Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk, Beren Saat, Belçim Bilgin, Ahmet Mümtaz Taylan ve Arash Labaf'ın paylaştığı film ilk seyircilerinden geçer not alamadı.

İran’da 30 yıl hapis yatan İranlı şair Sahel Farzan’ın özgürlüğüne kavuştuktan sonra eşini aramak için İstanbul’a gelişini anlatan filmi, Atilla Dorsay’ın dışında tüm sinema eleştirmenleri ağır bir dille eleştirdi. Beren Saat ile Belçim Bilgin’in hayat kadınını canlandırdığı filmde Monica Bellucci’nin üstsüz kaldığı sahne ve Yılmaz Erdoğan’la seviştiği sahneler dikkat çekiyor.

İşte beklenen filmden ilk kareler! (GALERİ)


Eleştirmenlerin görüşü şöyle:

Uğur Vardan: Ghobadi'nin eski yapıtlarının saflığını, masumiyetini ve içtenliğini bulamadım. Çakma İran filmi diyebilirim.

Alper Turgut: Çok kötü bir film. İran filmi bu değil. Diyaloglar yok, görüntü kötü.

Serdar Akbıyık: Bu filmi niye çektiler diye kendi kendime sorduğumda ne sinema sanatı adına, ne siyasi bir gönderme olarak sebep bulamıyorum.

Ömür Gedik: Çok yavaş, çok ağır ve acıklı bir hikâye. Oyunculuklar gayet iyi ama bazı sahnelerde farklı diller konuşulduğu için tepkilerde problemler vardı. Çok acıklı bir hikâye olduğunun farkına vardım ama o acının içine girebildiğimi söyleyemeyeceğim. İran sinemasının kötü bir örneği diyebiliriz.

Burak Göral: Beklediğimden daha iyi buldum filmi.

DORSAY: ÇOK BEĞENDİM GÖRÜLMESİ GEREKEN FİLM

Ben çok beğendim. Bahman Ghobadi'nin en iyi filmi. Tabii ki İran'da olup bitenlerle ilişkili, Ortadoğu'ya özgü duyarlılıkları olan. Çok trajik bir aşk üçgeni. Bizim için ilginç olan Boğaziçi'nde noktalanıyor. Martin Scorsese de filmi çok beğenmiş ve dağıtımını üstlenmiş. Görülmesi gereken film. Oyunculukları son derece iyi buldum.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da yapılan filme ilişkin ilk yorumlar şöyle:

Ali Koca ?@Alikomania
Lafı dolandırmadan: Gergedan Mevsimi, biçimsel ve politik açıdan çok özenti, taklit; hayli kompleksli ve fazlasıyla sahte bir film.

Ezgi Sütcü ?@ezgistc
Gergedan Mevsimi acıya aska saplantıya insan doğasına bir kez daha tanık olduğumuz çok etkileyici bir film.

Müjde Işıl ?@mujde_isil
Bahman Ghobadi, Gergedan Mevsimi'nde Nuri Bilge Ceylan'dan bolca beslenmiş gibi... Bellucci'yi unutun! Filmin en iyisi Yılmaz Erdoğan..

Banu Bozdemir ?@BanuBozdemir
Gergedan Mevsimi İran sinemasının gerisine düşmüş, imge ve melodramla bezenmiş, gerçeklikten uzaklaşmış bir film olmuş.Yılmaz Erdoğan iyiydi

Halil İbrahim Sağlam ?@ibodirector
Behrouz Vossughi, Monica Bellucci, Caner Cindoruk, Beren Saat, Belçim Belgin hepsi iyi. Fakat içine girmesi zor bir film Gergedan Mevsimi.

Halil İbrahim Sağlam ?@ibodirector
Uzun süre akıllardan çıkmayacak derecede güçlü bir görselliğe ve şiirselliğin kol gezdiği bol metaforlara sahip Gergedan Mevsimi.

Soner Yıldırım ?@soneryildirim
Gergedan Mevsimi hükümlü bir şairi mi anlatıyor, karısını arayan bir kocayı mı, intikam peşinde bir ölüyü mü? Hepsini anlatamadığı kesin.

Uygar Şirin ?@uygar_sirin
Sinemada kadının temsiliyle ilgilenenler "Gergedan Mevsimi"nden tez çıkarabilir.

Ebru Esen Turgud ?@ebruesenturgud
...Bahman Ghobadi'nin 'Gergedan Mevsimi' filmi olmamış...ama Monica Belluci ve Yılmaz Erdoğan'ın oyunculuklarına laf yok...

Alper Turgut ?@AlperTurgut01
Yilmaz Erdogan, Beren Saat, Belcim Bilgin, Caner Cindoruk ve Ahmet Mumtaz Taylan, Gergedan Mevsimi'nde islerini yapiyorlar, iste o kadar...

Alper Turgut ?@AlperTurgut01
Gergedan Mevsimi uzun zamandir seyrettigim en kotu Iran filmi... Donuk karakterleriyle bizim Tarkovski ozentilerinden hallice, ozetle...

omur gedik ?@omurgedik
Metafor bombardimani da gergedan mevsimi nin eksilerinden. Kasma kasma kasma, rahat ol demek geliyor icinden.

omur gedik ?@omurgedik
Gergedan mevsimi hayal kirikligi yaratti. Hikaye acikli ama film icine almiyor izleyiciyi. Sonunu zor getirdim.

Halil İbrahim Sağlam ?@ibodirector
Uzun süre akıllardan çıkmayacak derecede güçlü bir görselliğe ve şiirselliğin kol gezdiği bol metaforlara sahip Gergedan Mevsimi.

YÖNETMENİN BİYOGRAFİSİ

Bahman Ghobadi, 1969 yılında, İran- Irak sınırı yakınlarındaki, Baneh’te dünyaya geldi. Ulusal Ses ve Görüntü Okulu’ndan mezun olduktan kısa bir süre sonra, hepsi eleştirmenler tarafından beğenilen kısa filmler çekmeye başladı. İran’da çekilen en ünlü kısa film olarak gösterilen "Life in a Fog" (Siste Yaşam) (1999), ile büyük ses getirdi. Bu başarısının ardından Bahman Ghobadi Cannes’da ödül alan "A Time for Drunken Horses"ın da (Sarhoş Atlar Zamanı) (2000) yer aldığı uzun metrajlı filmler çekti. “A Time for Drunken Horses” ve diğer filmleri (“Half Moon” (Yarım Ay), “Turtles Can Fly” (Kaplumbağalar da Uçar)) uluslararası film festivallerinde  adından söz ettirdi ve pekçok ödül kazandı. Ancak filmleri kendi ülkesinde çok az gösterildi, bazı filmleri ise gösterime girme şansı bulamadı. Son filmi "No One Knows About Persian Cats " (İran Kedileri Hakkında Hiç Kimse Bir Şey Bilmiyor) (2009) İran’da resmi izin almadan, çok zor koşullar altında çekildi. Film Tahran’ın yer altı indie müzik dünyasının bir nevi belgeselidir. Bu filminin ardından ülkesinden kaçmak zorunda kalan yönetmen, yeni filmi “Rhino Season” (Gergedan Mevsimi) ile kariyerinde önemli bir sayfa açıyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com