Gergedan vurgunu eksikti!

Gergedan vurgunu eksikti!
Dolandırıcılar, cinsel gücü artırdığı iddiasıyla radyo ve TV frekanslarına sızarak pazarladıkları Gergedan adlı sahte ilaçla milyonluk vurgun yaptı

Türkiye son zamanlarda vurgun, yolsuzluk, rüşvet olaylarıyla çalkalanır oldu.‘’Gergedan’’ isimli ürünün, cinsel gücü arttırdığının reklamını 54 ilde radyo ve TV frekanslarına kaçak yollarla sızan çete takibe alındı. Gergedan boynuzlarından yapılan ürünlerle, cinsel gücü arttırdığı masalıyla müşterilerini kandıran dolandırıcılık çetesi takibe alındı.

Sağlık ve Tarım Bakanlıkları ile RTÜK ve MASAK, 800 binden fazla kişinin dolandırıldığı ve 2 yılda toplamda 300 milyon lirayı (eski parayla 300 trilyon) bulan ‘’Gergedan’’ vurgunu yine ses getirdi.Kadınlara ve erkeklere yönelik cinsel gücü arttırdığı öne sürülen ürünleri kullanan bazı kişilerin öldüğü, önemli bir kısmının da ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlamasıyla hastanelere akın ettiği öğrenildi.

Ürün sadece Türkiye değil Avrupa’da da 12 ülkede satılıyor.Gergedan’la ilgili skandallar bununla da sınırlı kalmadı. Ürünü satın alan 800 bin kişinin adres bilgilerinden, cep telefonu numaralarına kadar tüm özel bilgileri, önce kaçak olarak faaliyet gösteren çağrı merkezlerine, ardından da internete düştü. Böylece sahte ilaç mağduru olan binlerce kişi ifşa edildi. Bu kişilerin mağduriyetlerine rağmen sosyal çevrelerinde rencide olmamak için yasal yolla haklarını arayamadıkları belirtiliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) ekipleri konuyla ilgili olarak özel çalışmalar yürütüyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre bugüne kadar, Kahramanmaraş, Bursa, Eskişehir başta olmak üzere 9 ilde 30′dan fazla kişi konuyla ilgili olarak gözaltına alındı.Gergedan’ın kamuoyunda bu kadar meşhur olmasının arkasında ise frekansa sızma yoluyla gerçekleşen radyo reklamları yatıyor. Çete, özellikle İstanbul, Eskişehir, Kütahya, Bolu, Adana civarlarında, FM bandı 87.5-108.0 frekansları aralığında yayın yapan radyoların en az 10′unda aynı anda yayına başlıyor.

Reklamlarda kendini şirketin sahibi olarak tanıtan Ömer Hoca isimli kişinin ise tamamen bir kurgu olduğu öğrenildi. İlginç şive ve söylemleriyle dikkat çeken bu kişinin şirketlerle reklam oyunculuğu sözleşmesi de bulunuyor. Türkiye’nin ilk özel radyolarından biri, hem konuyu yargıya taşıdı hem de Anadolu’da kaçak yayınlara karşı ihbar hattı kurdu.Tarım ve Sağlık Bakanlıklarından yetkililer, bu alanda yeraltında faaliyet gösteren 50′den fazla şirket tespit edildiğini doğruladı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com