Geri dönüşüm sektörü Çin tehdidi altında

Geri dönüşüm sektörü Çin tehdidi altında
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, geri dönüşüm sektörünün Çin tehdidi altında olduğunu iddia etti. Türkiye'nin son aylarda Çin'e tekstil kırpıntısı ihraç etmeye başladığını söyleyen Kuvvet, “Kırpıntı ihracatı en

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Mustafa Kuvvet, geri dönüşüm sektörünün Çin tehdidi altında olduğunu iddia etti. Türkiye'nin son aylarda Çin'e tekstil kırpıntısı ihraç etmeye başladığını söyleyen Kuvvet, “Kırpıntı ihracatı engellenmezse sektör zarar görür” dedi.
Uşak'ın geri dönüşüm sektöründe önemli bir merkez haline geldiğini ve günlük 450 ton pamuk ve ligralı kırpıntısı işlediğini anlatan UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, sektörün gelişmesi ve Çin tehdidinin önlenmesi için rapor hazırlayacaklarını söyledi. Hükümetin bu konuda alacağı tavrın büyük önem arz ettiğini de ifade eden Mustafa Kuvvet, “İlimizde geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 55 firma var. Bu firmalarda direk ve dolaylı olarak yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor. Kırpıntı ihracatı önlenmezse sektör bitme noktasına gelir” dedi.
Uşak'ta tekstil teleflerinin ayrıştırılmasında yaklaşık bin kişinin, geri dönüşüm sektöründe ise yaklaşık iki bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden Mustafa Kuvvet, Çin tehdidinin ortadan kaldırılıp sektörün desteklenmesi halinde istihdama daha fazla katkı sunulacağını kaydetti. İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerden kamyonlarla taşınan tekstil teleflerinin Uşak'taki tesislerde işlendiğini belirten Mustafa Kuvvet, ' Tekstil kırpıntılarının geri dönüşümü haricinde, Uşak; günlük 20 ton kapasiteli hurda oto lastikleri işleme tesisinde, dönüşümden 15 ton kauçuk ve 5 ton çelik elde edebilmektedir. Bu ürünler Avrupa'da asfalt yollar, futbol sahalarının çimlerinin arası, tartan pist, yürüyüş yolları çocuk oyun sahaları dahil bir çok farklı sektörde kullanabilmektedir. Uşak polyester elyaf ihtiyacını da pet şişe artıklarından elde etmektedir. İlimizde günlük 450 ton sadece pamuk ve ligralı kırpıntısı işlenmektedir. Geri dönüşüm sektöründe ise yaklaşık 55 firma faaliyet gösteriyor ve bu firmalarda yaklaşık 3 bin kişi istihdam ediliyor. Hazırlayacağımız yeni raporda potansiyel, sorunlar ve istihdama olan katkı net bir şekilde ortaya konacak. Son aylarda Çin kırpıntı ihracatına başladı.
Günlük 400 ton kırpıntı ihraç etmeye başladı ve bu önümüzdeki aylardan itibaren bin tona yükselecek. Kırpıntı ihracatı sektörü bitirme noktasına getireceği gibi Türkiye'ye de katma değer sağlamayacaktır. Devlet ise kırpıntı ihracatından daha az vergi elde edecek. Bu kırpıntılar işlenerek nihai ürün olarak ihraç edildiğinde hem devlet daha fazla vergi elde edecek hem de sektörün istihdama ve ekonomiye olan katkısı giderek artacak. Biz bu nedenle kırpıntı ihracatının önlenmesini istiyoruz. Hükümetin bu konuda atacağı adımları görüp ona göre hareket edeceğiz ve detaylı bir rapor sunacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com