Gezer:''Teşvik primi verilemeli''

Gezer:''Teşvik primi verilemeli''
Eski hakem Bünyamin Gezer çarpıcı açıklamalarda bulundu...

Teknik direktör ve futbol yorumcusu Hikmet Karaman, çıkarılan şiddet yasası ile ilgili çok çarpıcı açıklama yaparak, "Bu yasayı yazanlar da aptalmış" dedi. Eski hakem Bünyamin Gezer ise, "Teşvik primi verilmeli" diye konuştu.

TRTSPOR'da yayınlanan Futbol Ateşi programı sunucusu Tunç Elibol ve yorumcular Hikmet Karaman ve Bünyamin Gezer Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) tarafından düzenlenen Aralık Etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu'nda söyleşiye katıldı. Öğrenciler merak ettikleri konular hakkında katılımcılara sorular sorarken, söyleşinin büyük bir bölümünde şiddet yasası konuşuldu.

Hikmet Karaman, Galatasaray-Fenerbahçe maçının ardından demeçlerin ilk kez güzel olduğunu kaydederek, "İlk defa Galatasaray-Fenerbahçe maçından sonra Fatih Hocanın demeçleri müthiş, Aykut Hocanın demeçleri müthiş, Volkan'ın demeçleri müthiş, rakibini kutladı. Aslında bir değişim yaşıyoruz. Ama bu değişimi yaşarken, hepimizin birbirimize saygı göstermemiz lazım. Sanal alemlere bakıyorsunuz galibiyetle ilgili neler yapmışlar, ayıptır. Olmaz ki böyle bir şey. Tersi olsa tersini de diğer takımın taraftarları yapacak. Bu işi savaş haline döndürmememiz gerekiyor. Saygılı olmamız lazım, maalesef bunu yapamıyoruz" dedi.

"İçeride bir kişi yok, 35 kişi var. Suç unsuru varsa suçu yapan insan mutlaka suçunu çekmelidir. Fakat futbolla ilgili cezai hükümlerde Avrupa ve dünya standartlarına bakılmalı. Yani belli bir kıstaslar alınmalı. 139 sene ceza alacaklarmış, böyle bir ceza var mı? ben böyle bir cezaya karşıyım. Bunu açık ve net söyleyeyim. Ne yapmış adam mı öldürmüş? Almanya'da bir hakem maçta şike yapmış 2 sene ceza yedi çıktı. Mutlaka Türkiye'de ekstra bir şeyleri koyalım, suçunu çeksin ama bu yasayı kimse okumamış ki, kulüpler okumadan imzaladı.

Bu da ayrıca bir aptallık yani. Yasayı çıkaran da aptalmış. Nasıl çıkarmışsa, yazanlarda aptalmış. İddianamede bir takım şeyleri olan insanlara sahaya girme yasa geldi böyle bir saçmalık olabilir mi? İddianameye göre sen sahaya giremiyorsun. Antrenörler görev yapamıyor. Böyle bir şey olabilir mi? bunu kim hazırlamış, hazırlayan bunu düşünmemiş mi? bunları söylerken de asla suçlarını affedelim demiyorum. Suçu işleyenler, bu işi organize eden kim varsa çıksın cezasını çeksin" diye konuştu.

"TEŞVİK PİRİMİ VERİLMELİ"

Eski futbol hakemi Bünyamin Gezer de teşvik priminin verilmesi gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

"Teşvik priminin bana göre verilmesi lazım. Verilsin, ne zararı var? Siz neye veriyorsunuz. Teşvik pirimi niye verilir? Maçı kazan diye verilir. Zaten bir futbol takımının görevi nedir? O maçı kazanmak. Ama Türkiye'de bazı şeylere alışık olmadığımız için diyelim ki x takım küme düşme hattında bir büyük takımla maç yapacak. O maçı almak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ama o üç hafta sonra şampiyonluğa oynayan diğer bir takımla oynayacak. O hafta veya ondan önceki hafta ligde kalmayı garantilemiş.

Futbolcu sakatlık numarası yapar, antrenmana katılmaz, hocalar gevşetir, yöneticiler para ödememeye başlar niye takım zaten kaldı ya kümede ayrıca ekstra pirim vermez. Halbuki üç hafta önce küme düşecekti. Ama kümede kaldıktan sonra futbolcunun ve teknik direktörün bir değeri yoktur. Biz böyle bir ülkeyiz. Hemen salarız. Eşit şartta bir maç olacak mı? Evet. X takım şampiyonluk için oynayan bir takıma karşı oynayacak her şeyini ortaya koyuyorsun, ama üç hafta önce kendini garantilediğin zaman her şeyi bırakıyorsun.

Yönetimde bu maça pirim vermiyor. Kazansan da bir şey olmayacak çünkü. Türkiye'de teşvik pirimi verilsin. Ama ne yapılsın? Yatırsın futbol federasyonuna devlet vergisini kessin o teşvik futbolcular ve teknik adama gider. Türkiye'de teşvik pirimi verilir. Yönetici o parayı alır ama futbolcunun haberi olmaz. Türkiye'de böyle."

Bünyamin Gezer'e öğrenci tarafından hakemliğe ilk başladığı yıllarda cüzdanında bir resim taşıdığı yönünde soru sorulması üzerine Gezer cüzdanını çıkararak davetlilere gösterdi. Gezer, cüzdanında eşinin fotoğrafı olduğunu gösterince davetliler tarafından alkışlandı.
Söyleşinin ardından, katılımcılara, ZKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhlis Bağdigen tarafından "Yılın En İyi Spor Programı" ödülü verildi. (ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com