Gezgin'e Başlarken

Gezgin'e Başlarken
Değerli siz okuyucular ile bu köşede gezgin olmanın, gezginlikle yaşama enerjisini, evrenin her noktasında hayatı, kültürleri, insanları, mimariyi, dinleri, sanatı aramanın ve tanımanın heyecanını duyacağız.
Yaşar Özkul | yasar@sansursuzhaber.com
Değerli siz okuyucular ile bu köşede gezgin olmanın, gezginlikle yaşama enerjisini, evrenin her noktasında hayatı, kültürleri, insanları, mimariyi, dinleri, sanatı aramanın ve tanımanın heyecanını duyacağız. Gezgini kısaca izah etmeden önce ünlü filozof İbn-el Arabi’nin şu sözünü hatırlatmak istiyorum:


“Varlığın kökeni harekettir. Hareketsizlik varlığın içinde yer almaz, çünkü varlık hareketsiz olamaz, olursa kaynağına yani hiçliğe döner. İşte bu yüzden dünyada ve ahirette yolculuk hiç bitmez.”

İbn-el Arabi’nin bu güzel sözünden sonra gezgin kimdir sorusuna cevap aramak istiyorum. Gezgin kimdir sorusu zaman zaman cevabı vermesi çok kolay olmayan bir sorudur, insanlar neden gezer neden gezme ihtiyacımız vardır sorusu çoğumuzu için aslında çok netleşmemiştir. Korkularımız, paradigmalarımız, algılarımız ve özellikle maliyet ile ilgili düşüncelerimiz aslında gezme ile ilgili önümüze çıkan en büyük engellerdir. Bunları aşmak için algılarımızdan ve önyargılarımızdan kurtulmanın en iyi yollarından birisi merak ettiğimiz yerler ile ilgili olabildiği kadar doğru kaynaklar ve insanlar üzerinden bilgilenmek olacaktır.


Gezgini kısaca, temel amacı sadece gezmek ve görmek olan, gittiği yerde yerel gibi davranan, kültürü ve insanları iliklerine kadar hisseden, insanların, sokakların arasına karışan ve olabildiğince düşük maliyet ile gezmeye ve görmeye çalışan bir dünya vatandaşıdır şeklinde ifade edebiliriz. Gezgin, bu özellikleri ile gittiği ve gördüğü yerlerdeki insanlara, uygarlıklara, kültürlere, ırk, din dil ve mezhep ayırımı yapmadan önyargısız yaklaşır ve kendi kültüründen olmayan insanların geleneklerini, kültürlerini, dünyalarını olabildiğince kendi iç derinliklerinde hissederek anlamaya çalışır. Bu sayede gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu hiç aklından çıkarmaz. Gezgin bir yeri, şehri veya gittiği bir noktayı anlamanın ve yaşamanın en iyi yolunun yürümekten geçtiğini çok iyi bilir ve bundan dolayı iyi bir yürüyüşçüdür. Gezgin bulunduğu ortamın şartlarına çabuk adapte olan ve zorluklara karşı dirayetli olmayı becerebilen kişidir.

Özetle gezgin, daha çok maceraperest, gezme aşk ve azmini her daim yaşayan,  rahatına ve konforuna düşkün olmayan, klasik tatilci anlayışından uzak ve dinlenme amacından ziyade olabildiğince yer görmeye çalışan, insanların ve sokakların arasına karışan, kültürleri olabildiğince hazmeden kişidir.

Gezgini kısaca tarif ettikten sonra çok kısaca turist kimdir sorusuna da cevap vermek istiyorum. Turist belli bir zamanı ve finansal durumu olan, o zaman içinde daha önceden belirlenmiş yerleri bir grup veya tur eşliğinde görmeyi hedeflemiş ve salt amacı dinlenme olan, özellikle gittiği yerlerde yaşadığı şehirdeki veya ülkedeki konforu ve standardı arayan ve talep eden kişidir, diyebiliriz.

 Bu kısa tanımlardan ve kavramlardan sonra özetle, bu köşenin amacı gezerek öğrendiğimiz bilgi ve tecrübeyi sizlerle paylaşmak ve sizlere de benzer bir heyecanı yaşatmak olacaktır. Keşfetme duygusunu bizler ile yaşamak isteyen siz değerli okuyucularımızı bir sonraki yazımızda bekliyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com