Gezi eylemcileri, Başbakan Erdoğan'dan rövanşı aldı!

Gezi eylemcileri, Başbakan Erdoğan'dan rövanşı aldı!
Başbakan Erdoğan’ın yine talimatlarıyla Gezi Parkı Eylemcileri’ne yönelik Türkiye genelinde ‘’cadı avı’’ başlatılmıştı

Başbakan Erdoğan’ın kimsenin yaşam şekline karışmadık demesi ve halkın yaşam biçimine açıkça müdahale etmesiyle zaten rahatsız olan vatandaşlar, sokaklara çıkarak AKP Hükümeti’ni protesto etmişti.Sonrasında Türkiye ve dünyada ilk sıralara oturan ‘’Gezi Parkı Olayları’’ patlak verdi.

‘’Haziran direnişi’’ olarak da bilinen olaylar, AKP Hükümeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilerek yerine Topçu Kışlası görünümünde (yobazların ilk ayaklandıkları tarihi mekanın ismi) bir AVM (alışveriş merkezi) yapma projesinin talimatını vermesiyle ortaya çıktı.Çevreciler, İstanbul’da şehrin merkezinde kalan halka açık yeşil alanı kaybetmemek ve AKP Hükümeti’nin rantına kaptırmamak için Türkiye genelinde 80 ilde (sadece Bayburt katılmadı) sokaklara dökülerek ‘’Hükümet istifa’’ sloganları atmıştı.Başbakan Erdoğan’ın basında çıkarak Gezi eylemcilerine uygulanan polis vahşeti için gururla ve kışkırtıcı söylemlerle ‘’talimatı ben verdim’’ demişti. Suçun itirafı bu olsa gerek.

Yargının kendisi içinde göreve geleceği günler, demokrasinin ve hukuk devletinin en önemli sınavlarından biri olacak.Başbakan Erdoğan’ın yine talimatlarıyla Gezi Parkı Eylemcileri’ne yönelik Türkiye genelinde ‘’cadı avı’’ başlatılmış. Polis vahşetleri sonucu eylemci olan olmayan kişilerin ölüm haberleri gelmişti.

Polis vahşetinin sonucunda; 7 eylemci öldü, 12 eylemcinin gözü polisin attığı biber gazı kapsülleri sonucu kör oldu, 8163 kişi ise yaralandı.31 Mayıs’ta yaşanan Gezi Parkı olayları için mahkemeye verilen iddianamede savcı, “Barışçıl gösteri, izinsiz bile olsa demokratik haktır.

Barışçıl gösteriye katılanlar hakkında dava açmak AİHM kararlarına aykırı”
dedi.Hürriyet gazetesinden Zeynep Gürcanlı’dan haberine göre; 27 Mayıs 2013′te iş makinelerinin Gezi Parkı‘na girmesiyle küçük çaplı olaylar olarak başlayan Gezi eylemleri, 31 Mayıs günü sabahın ilk saatlerinde Gezi Parkı‘na kurulmuş çadırlara müdahale edilmesinin ardından, geniş çaplı toplumsal gösterilere dönüştü.31 Mayıs günü gerçekleşen gösterilerde, İstanbul’da yüzlerce kişi gözaltına alındı, gözaltına alınanlardan 74 kişi aleyhinde de soruşturma başlatıldı. Edinilen bilgiye göre, soruşturmayı yürüten savcı, çok önemli bir karara imza attı. Savcı Hüseyin Aslan, 74 kişi hakkında “takipsizlik” kararı verdi.

Kararda, savcının takipsizlik kararı konusunda çarpıcı gerekçeler yer aldı;-Göstericiler, barışçıl bir gösteriye katılmışlardır

-İzinsiz bile gerçekleşse, barışçıl bir gösteriye katılmak, AİHM kararları uyarınca suç teşkil etmez.

-Göstericilerin yaptığı, demokratik haklarının kullanılmasıdır.

-Göstericiler, mahkeme tarafından da hukuka aykırı bulunan ve iptal edilen Taksim Yayalaştırma Projesinin, idare tarafından uygulanma isteğine karşı bir araya gelmişlerdir.

-Göstericiler, ceza gerektirecek herhangi bir suça karışmamışlardır.

Göstericiler polis tarafından, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek ve güvenlik güçlerine direnmek suçlamalarıyla gözaltına alınmışlardı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com