'Gezi kini' devam ediyor!..

'Gezi kini' devam ediyor!..
Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin deposu, korsan kitaplar bulunduğu şüphesiyle polis tarafından baskın düzenlendi.

Bandrolsüz kitap basıldığı ve bulundurulduğu iddiasıyla yapılan aramada, bazı yayınlara el konuldu.

Gezi Parkı eylemleri ile ODTÜ’den yol geçirilmesi olaylarında sergiledikleri mücadele ile dikkatleri üzerine çeken ve bir süre önce toplantı salonunda böcek bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yayın deposuna polis tarafından baskın düzenledi. Bandrolsüz kitap basıldığı ve bulundurulduğu iddiasıyla yapılan aramada, bazı yayınlara el konuldu. Polisin arama kararını alırken, savcılığa burasının Mimarlar Odası’na ait olduğu bilgisini vermediği öğrenildi.
 
Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, Türközü’nde bir binaya bandrolsüz kitap sokulduğunu tespit etti. Bunun üzerine polis, Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu Savcılığı’ndan arama kararı talep etti. Arama kararında, burasının Mimarlar Odası’na ait olduğu belirtilmedi. Savcılık da aranacak yerin açıkça belirtilmemesine karşın nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nden arama ve el koyma kararı çıkarttı.
 
Arama kararının ardından polis ekipleri, Ziya Orayal Caddesi’ndeki Mimar Odası’nın yayın deposuna gitti. Kilitli olduğu için depoyu önce açamayan polis, Şube yöneticilerini arayarak depoyu açtırdı. Polis depodaki araması çerçevesinde, bazı yayınlardan örnek aldı.
 
Polis, depoda korsan kitap olduğunu da iddia etti. Ancak savcılığın, bu kitapların basımı veya dağıtımı konusunda Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu kararı olup olmadığına bakacağı öğrenildi.
 
Yapılacak inceleme sonucunda depoda korsan kitap olup olmadığı netleşecek. Mimarlar Odası Şube Başkanı Ali Hakkan, “Böyle bir zamanda aramanın tek sebebi Gezi olaylarında aldığımız tutumdur” dedi.
 
‘Baskın’ baskının ürünü
 
Baskının ardından Mimarlar Odası’nın Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında “baskının TMMOB’a son yıllarda yapılan baskının bir ürünü” olarak değerlendirildi.
 
Şube Başkanı Ali Hakkan, “Bandrole bakmaya geldik dediler ama biz bu kitapları Cumhurbaşkanı ve Ankara Valisi’ne de hediye etmiştik. Bu kitapların hazırlanması sırasında tüm bakanlıklarla ortak çalıştık. Bu yayınlara herkes ulaşabilir. Bunların hepsi bilimsel kitaplardır” dedi.
 
Mimarlar Odası sekreter üyesi Tezcan Candan da polislerin “baskın yaptıkları yerin Mimarlar Odası’nın yeri olduğunu bilmiyorduk” dediklerini aktardı ve “Bu tarz baskılar ilk kez başımıza gelmiyor” diye konuştu.
 
Basın toplantısı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kütüphanesinde, oda yayınlarından çıkan kitapların arasında gerçekleştirildi. Basın toplantısının yapıldığı masaya da bu kitaplar dizildi. Odaya destek olarak basın toplantısına KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak da katıldı. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com